Pierwszy producent puzzli

Czy wiesz, że puzzle mają ponad 250 lat? Dowiedz się kto i dlaczego je wymyślił.

Świat w dziesiątkach, setkach i tysiącach kawałeczków. Krajobrazy, zwierzęta, bajkowe postacie, auta, statki, obrazy, architektura... nie, nie, to nie widmo apokalipsy, to doskonale wszystkim znane puzzle. Producenci puzzli na brak inspiracji nie narzekają, bo tematem obrazków do układania może być praktycznie wszystko. Każdy producent puzzli ma z pewnością swoje ulubione motywy i tematy, ale otwartość na Klientów sprawia, że ich potrzeby oraz panujące trendy wyznaczają kierunek działań. Podobnie było z powstaniem pierwszych puzzli. Ich producentem, choć to może zbyt szumnie powiedziane, był John Spilsbury.

Pierwszy producent puzzli

Pierwszy producent puzzli

Twórca puzzli byłby zdumiony patrząc jaką przeszły ewolucję od XVIII wieku. A dokładnie od 1767 roku, kiedy to londyński mapmistrz John Spilsbury przykleił mapę do cienkiego kawałka drewna i pociął je na kawałki. Każdy z nich wycięty był wzdłuż granicy konkretnego państwa. Tworzenie puzzli okazało się dobrym pomysłem, bo edukacyjna układanka świetnie sprawdzała się w nauce geografii. Dlatego pierwszy producent puzzli postanowił je sprzedawać. Wówczas nie każdy mógł sobie pozwolić na ich kupno, stąd klientami Spilsbury'ego byli zamożni ludzie. Układanki kupowali oczywiście dla swoich pociech.

Tu warto zaznaczyć, że ówczesny twórca puzzli nie stworzył ich w dobrze znanej nam formie. Pierwsze puzzle nie zazębiały się, przez co wymagały większej precyzji podczas układania, a dodatkowo trzeba było zachować wyjątkową ostrożność. Nawet delikatne drgnięcie stołu powodowało „rozjechanie się” obrazka.

Pierwszy producent puzzli

Pierwszy producent puzzli

Pierwsze puzzle dla dorosłych

Producenci puzzli nie zapomnieli też o dorosłych. Ci musieli na swoje układanki poczekać oficjalnie do 1900 roku. A już kilka lat później puzzle stały się bardzo lubianą i popularną rozrywką. Nie wyglądały od razu tak jak te współczesne. Przeważnie wycinane były zgodnie z liniami, a poszczególne elementy nie łączyły kolorów. Tak jak na przykład na jednym puzzlu jest kawałek błękitnego nieba i zielonego lasu, czy białej ramy okna i brązowej ściany domu. Takie przejściowe elementy podpowiadają, gdzie dana część pasuje. Produkcja puzzli dla dorosłych również nie zakładała, że na pudełku powinien znaleźć się obrazek będący „ściągą”. Zastanawiacie się skąd było wiadomo co wyjdzie z układanki? Otóż producent puzzli zawsze tytułował zawartość opakowania, czyli nazywał obrazek. Można uznać, że to trochę jak kupowanie kota w worku, ale równie dobrze można potraktować to jak tajemnicę do odkrycia. Tajemnicę, która zostanie odkryta wraz z dopasowaniem ostatniego elementu. Oczywiście niektóre tytuły puzzli były na tle oczywiste, że nie było wątpliwości co powinno powstać.

Pierwsze puzzle dla dorosłych

Pierwsze puzzle dla dorosłych

Stwórz własne puzzle z producentem puzzli

Pierwszy producent puzzli

Szukasz producenta puzzli, który pomoże Ci w stworzeniu własnych puzzli?
Doskonale trafiłeś! Teraz nie tylko można kupić puzzle z dowolnym motywem, z różną ilością elementów czy o rozmaitej wielkości. Bardzo popularna stała się produkcja puzzli na zamówienie. To doskonały pomysł m.in. na prezenty dla dzieci w przedszkolach, szkołach, a także dla pracowników firm, czy też upominek dla Klientów. Świat puzzli ma nieograniczone możliwości! Chcesz dowiedzieć się więcej?  Skontaktuj się z nami!

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)