Pierwszy producent kart do gry

Czy wiesz kto wymyślił karty? Jaka była pierwsza gra karciana? I kim był kartownik? Odpowiedzi znajdziesz na naszym blogu.

Gry karciane od wieków budzą ogromne emocje. Potrafią bez reszty pochłonąć graczy i sprawić, że puls przyspiesza. Zapewniają rozrywkę i dają porządny zastrzyk adrenaliny. Jednak nie tylko, ponieważ teraz dostępne są też gry karciane, które rozwijają i edukują. Każdy producent gier karcianych doskonale zna branżę. Dlatego właśnie dobrze trafia w gusta graczy, zarówno dorosłych jak i najmłodszych.

Wszyscy znamy współczesną talię kart do gry. Jednak wieki temu karty wyglądały inaczej i śmiało można powiedzieć, że przeszły długą drogę przemierzając kraje i kultury, aby ostatecznie mieć swoją obecną formę. Talia to 52 karty z czterema symbolami w kolorze czerwonym i czarnym oraz z figurami. To one stały się inspiracją i punktem wyjścia dla gier dostępnych obecnie. Poza klasykami, które świat pokochał, cały czas powstają nowe gry będące przede wszystkim odpowiedzą na potrzeby rynku. Oczywiście doświadczony producent gier karcianych wie, co jest na czasie i zna historię popularnych karcianek. W tym wpisie trochę Wam ją przybliżymy.

kto wymyślił karty

Historia gier karcianych w pigułce

Pierwsze wzmianki o grach karcianych sięgają X wieku, kiedy nawet największym wizjonerom nie przyszedł na myśl termin - producent gier karcianych. W zasadzie trudno jest doprecyzować czy owa historyczna wzmianka dotyczy gry karcianej czy domina, ponieważ oba słowa w języku chińskim znaczą to samo. A to właśnie nadworny chiński pisarz opisał księżniczkę z dynastii Tang grająca w „gry z liści”.

Do Europie gry karciane trafiły prawdopodobnie dużo wcześniej niż zakłada się oficjalnie. Formalnie jednak przyjęto, że karty przypłynęły wraz z niewolnikami (mamelukami) w XIV wieku. Jedne z pierwszych kart najprawdopodobniej podobne były do tarota. Było ich 52, a zdobiły je monety, puchary, szpady. Gry karciane na dobre rozgościły się dopiero z końcem Średniowiecza i jak widać ich pozycja ciągle rośnie.

Historia gier karcianych w pigułce

Historia gier karcianych w pigułce

Gry karciane – producent z dawnych czasów

Gry karciane dość długo były towarem ekskluzywnym, ponieważ producenci gier karcianych zwyczajnie nie istnieli. Karty wykonywane były ręcznie, co jak nietrudno się domyślić trwało stosunkowo długo i kosztowało dość dużo. Istnieją nawet zapiski historyczne, które świadczą o kartach jako o produkcie luksusowym.

Podobno król Francji Karol VI zamówił namalowanie talii kart u paryskiego malarza Jacquemina Gringonneura. Odnotowano to w księgach jako „pour le divertissement du roy”, czyli karty „dla rozrywki króla”, za które król zapłacił 56 soli paryskich.

Gry karciane – producent z dawnych czasów

Gry karciane – producent z dawnych czasów

Produkcja gier karcianych na dużą skalę

W XV wieku gry karciane były jedną z ulubionych rozrywek ludzi z wyższych klas. Sprzyjało temu wynalezienie w Niemczech druku klockowego. To znacznie usprawniło proces i jednocześnie obniżyło koszty. Dzięki temu produkcja gier karcianych stała się łatwiejsza. Kolejnym wynalazkiem, który przysłużył się produkcji kart były szablony wprowadzone w latach 80. XIX wieku we Francji. Pik, kier, karo i trefl na stałe wpisały się do karcianej talii.

Producenci gier karcianych mieli coraz więcej pracy, dlatego koszty ich produkcji były coraz niższe. Ludzie chwycili bakcyla i karty skutecznie spychały na dalszy plan inne rozrywki. I jak nietrudno się domyślić opracowywano coraz więcej różnych gier, dla różnej ilości graczy z rozmaitymi zasadami.

Zdziwić może fakt, że to kobiety częściej grywały w karty. A co ciekawe, gry karciane kojarzone były z uwodzeniem, czego liczne dowody zapisane zostały w literaturze, a także uwiecznione na malarskich płótnach.

Produkcja gier karcianych na dużą skalę

Produkcja gier karcianych na dużą skalę

Nowy zawód - kartownik

Do nas gry karciane przyszły z Niemiec w XV wieku i najpierw popularność zyskały w dużych miastach przy zachodniej granicy. Zamożne mieszczaństwo do tego stopnia pokochało tę rozrywkę, że można znaleźć zapiski nazywające panującą modę na karcianki, zarazą. Dwór też nie oponował przed kartami, czego przykładem jest królewicz Zygmunt I. W 1501 roku podróżując ze Śląska do Krakowa znalazł sobie doskonałą rozrywkę – grę we flussa. Jej popularność zachwiało pojawienie się nowych gier. We Francji i Niemczech zasiadano już do poque'a i faraona. Nie dziwi więc fakt, że na tej fali powstał nowy zawód – kartownik. Oczywiście gry karciane były wciąż rarytasem, na który mogli sobie pozwolić najbogatsi. Jedne gry pojawiały się, inne odchodziły do lamusa. Przyszedł czas, że mimo zmieniającej się mody i braku producentów kart, w Polsce gry karciane rozwijały się już swoim torem. A w XVIII wieku w naszym kraju działało już wiele firm kartowniczych.

Warto wiedzieć też, że wcześniej, a dokładnie od XV do XIX wieku, kartownikami nazywano też osoby trudniące się wytwarzaniem kart malowanych i drukowanych, czyli współczesny producent karcianych gier.

Nowy zawód - kartownik

Nowy zawód - kartownik

Najstarsza gra karciana w pudełku

Z czasem gry karciane rozwijały się coraz bardziej. Aż w końcu Allegheny Card Company zaprojektował prototyp gry karcianej w pudełku. Nazywała się Base Ball Card Game, oficjalnie zarejestrowana została w 1904 roku, ale nigdy jej nie wydano. Ówczesny producent gry karcianej stworzył 112 kart z 104 graczami z dodatkowymi ośmioma drużynowymi kartami „licznika piłek”. Podobno istnieje tylko jedna oryginalna kopia tej pierwszej karcianej gry w pudełku, którą odkryto w latach 80. Jej los nie jest do końca znany. Mówi się, że zawiera spis zasad, jednak nie wiadomo, gdzie on jest. Wiadomo jednak, że karty zostały sprzedane osobno ponad 20 lat temu.

Gry karciane mają długą historię. Przez wieki zmieniły się tak, że dawni gracze byliby naprawdę zaskoczeni. Największe zdziwienie wywołałby pewnie fakt, że teraz produkcja własnych gier karcianych, jest nie tylko możliwa, ale też prosta w realizacji. Wystarczy doświadczony producent gier karcianych. Gry karciane jako gadżet reklamowy, czy pomysł na prezent dla dzieci albo dorosłych. Gry karciane tradycyjne, karciane gry edukacyjne albo do zabawy. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Z pewnością dawni miłośnicy karcianek marzyli o takich możliwościach.

Najstarsza gra karciana w pudełku

Najstarsza gra karciana w pudełku

Stwórz własne karty z producentem gier karcianych

gry karciane producent

Szukasz producenta kart do gry, który pomoże Ci w stworzeniu własnych gier karcianych? Doskonale trafiłeś! Teraz nie tylko można kupić własne karcianki z dowolnym motywem, z różną ilością elementów czy o rozmaitej wielkości. Bardzo popularna stała się produkcja gier karcianych na zamówienie. To doskonały pomysł m.in. na prezenty dla dzieci w przedszkolach, szkołach, a także dla pracowników firm, czy też upominek dla Klientów. Świat gier karcianych ma nieograniczone możliwości! Chcesz dowiedzieć się więcej?  Skontaktuj się z nami!

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)