Historia gier planszowych

Historia gier planszowych. Czy wiesz, że gry planszowe istniały już przed naszą erą? Poznaj najstarsze gry planszowe na świecie.

Gry planszowe od dawna przestały być rozrywką tylko dla dzieci. Od lat doskonale widać, że dorośli mają coraz większy apatyt na rozmaite planszówki. Bez wątpienia można powiedzieć, że przeżywają one swój renesans, a producenci gier planszowych mają ręce pełne roboty nieustannie zaskakując pomysłowością i wykonaniem gier. Fakt, że moda na planszówki nie traci na intensywności wcale nie dziwi, ponieważ dziś gry planszowe to coś więcej niż sposób na „zabicie czasu”. Ta rozrywka skupia przy stole całe rodziny, jest świetnym pomysłem na wieczory ze znajomymi oraz na zabawę dla najmłodszym. Powoływane są stowarzyszenia i kluby miłośników planszówek. Odbywają się turnieje gier planszowych, gdzie gracze mogą zmierzyć się ze sobą. Powstają także kafejki i puby, w których królują gry planszowe. Wszystko to skłania do zastanowienia się nad początkiem planszówek. Jaka jest ich historia? Kiedy zaczęto w nie grać? Jaka była pierwsza gra planszowa?

producent gier planszowych

Planszówki sprzed naszej ery

Szukając odpowiedzi na pytanie, od kiedy istnieją gry planszowe, można sięgnąć tysiące lat wstecz. Nie wykluczone, że pradawne ludy żyjące w grupach umilały sobie czas między innymi wymyślaniem gier. Popychały je do tego naturalna potrzeba rozrywki i rywalizacji. Dowodem na to jest m.in. znalezisko, które datuje się na 5000 lat p.n.e. Seria 49 małych rzeźbionych i malowanych figurek została znaleziona podczas wykopalisk w Turcji na kopcu grobowym Başur Höyük. Odnalezione pionki są przeróżne. Jedne przypominają bryły o ciekawych kształtach, a inne zwierzęta. Zdaniem archeologów i historyków, odkrycie to można uznać za jeden z najstarszych dowodów na istnienie gier planszowych w pradawnych czasach. Naukowcy uważają, że figurki z wykopalisk w Turcji mogą mieć związek z jedną gier pochodzących z Egiptu lub Mezopotamii. Badacze w większości, skłaniają się do drugiej wersji, ponieważ niektóre pionki przypominają piramidy z Mezopotamii, gdzie przed wiekami popularna była królewska gra z Ur. Ciekawe, jakiego zdania w tym temacie byliby producenci planszówek?

Planszówki sprzed naszej ery

Królewska gra z Ur

Jej oryginalna nazwa nie jest znana, ale niektórzy nazywają ją grą na dwudziestu kwadratach. Była rozrywką 5000 lat p.n.e. i grywano w nią we wspomnianej starożytnej Mezopotamii. Najstarszy z zestawów tej gry znaleziono podczas wykopalisk prowadzonych przez Leonarda Woolleya w grobowcach królewskich. Szacuje się, że gra pochodzi sprzed 2600 lat p.n.e. Mogliby się na niej śmiało wzorować producenci gier planszowych szukający pomysłu na planszówkę dla dwóch osób z ideą wyścigu. Aby zwyciężyć w grę z Ur potrzeba było zarówno trochę szczęścia jak i strategicznego myślenia, aby poruszając się po planszy przeprowadzić swoje pionki do celu przed przeciwnikiem. Nie było oczywiste od początku, jak grać w tę grę. Na szczęście ówczesny „producent gry planszowej” pomyślał o czymś w rodzaju instrukcji. I tak z zapisów na glinianych tabliczkach wydedukowano na czym polegała ta rozrywka.

Mówi się o znalezieniu w sumie około stu egzemplarzy tej pradawnej gry planszowej w różnych miastach Bliskiego Wschodu. Tę odkrytą przez Woolleya można zobaczyć w British Museum. Bez wątpienia każdy producent gier planszowych wybrał by się tam z przyjemnością.

Królewska gra z Ur

Gry planszowe z Egiptu

Za jedną z najstarszych gier planszowych na świecie uważa się Seneta, w którego grywali Egipcjanie. Ta gra prawdopodobnie była pierwowzorem Tryktraka (Backgammon). Choć nie ustalono, jak dokładnie w nią grano, przypuszczenia pozwoliły stworzyć ogólne zasady. Senet, podobnie jak gra z Ur, to gra wyścigowa. Tu warto zwrócić uwagę na inny aspekt pradawnych planszówek. Nie tylko dostarczały one rozrywki, ale też miały wymiar symboliczny. Uznawano je za swoistego rodzaju metaforę życiowej drogi. W zależności od tego, jak graczowi się powodziło, taki los był mu pisany. Powodzenie oznaczało przychylność bogów, a jego brak napawał graczy niepokojem. Co ciekawe, choć wówczas nie istniały firmy produkujące gry planszowe, gier było całkiem sporo. W Egipcie rozrywce tej oddawali się z upodobaniem zarówno faraonowie, jak i zwykli Egipcjanie.

Jeśli jakiś producent gier planszowych lub wielbiciel tej zabawy chciałby zobaczyć na przykład jak wygląda Senet, może udać się do Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Tam przechowywana jest najstarsza kopia egipskiej gry.

Gry planszowe z Egiptu

Stwórz własne wyjątkowe gry planszowe - producent gier planszowych

producent gier planszowych

Gry planszowe to rozrywka sięgająca tysiącleci ukształtowana przez wiele czynników. Pewne jest, że planszówki będą nadal ewoluowały. Doskonałym tego przykładem jest pojawianie się w ostatnich latach na rynku autorskich gier. Można zatem grać nie tylko w te kultowe czy popularne, ale też w gry wymyślone przez siebie. Wystarczy kilka prostych kroków, aby firma produkująca gry planszowe na zamówienie zrealizowała pomysł. Chętnych na takie rozwiązania jest coraz więcej. Jako doświadczony producent gier planszowych, możemy bez wahania powiedzieć, że produkcja gier planszowych pod indywidualne zamówienie Klienta staje się coraz popularniejsza. Dlaczego? Ponieważ mogą one spełniać rozmaite funkcje. Doskonale sprawdzają się jako pomoc dydaktyczna w nauczaniu najmłodszych. Są świetnym narzędziem marketingowym. Produkowanie gier planszowych na zamówienie to nie tylko unikalne gadżety reklamowe, ale też możliwość stosowania ich do szkolenia pracowników, a nawet do prezentowania działalności firmy.

Stworzenie własnej gry planszowej z ciekawymi zasadami nie jest trudne, tym bardziej, że planszówki, które pojawiały się w kolejnych stuleciach, w znacznej mierze opierały się na tych opracowanych już w starożytności.

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)