Ciekawostki o grach karcianych

Która karta zaczyna talię? Co karty do gry mają wspólnego z II wojną światową, a co z Mahjongiem? Poznaj ciekawostki o kartach i grach karcianych.

Karty do gry istnieją od wieków i od wieków niezmiennie dostarczają rozrywki. Zarówno każdy producent gier karcianych jak i każdy gracz mają swoje ulubione gry. Dlatego bez problemu można stworzyć niejedną listę top 11 w tym temacie, np. najmodniejsze gry karciane 2022, tradycyjne gry karciane, gry karciane idealne na urlop czy wieczór ze znajomymi. W związku z tym, żeby sprostać potrzebom rynku producenci gier karcianych oferują ich szeroki asortyment. Wśród karcianek znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy klasyki, wielbiciele magii, zapaleni stratedzy, fani adrenaliny, a nawet osoby ceniące sobie dobry humor. Gry karciane tak mocno zakorzeniły się w codzienności, że wydają się być nieodłącznym elementem wpisującym się w czas rozrywki i relaksu. Warto zatem poznać kilka ciekawostek o kartach do gry i grach karcianych. Jako doświadczony producent gier karcianych śmiało możemy powiedzieć, że niektóre fakty mogą Was zaskoczyć. A zatem, czy wiesz, że..., czyli garść ciekawostek o kartach i grach karcianych.

producent gier karcianych

1. W 2022 dzień gry w karty przypada we środę 22 grudnia. Warto, aby tę datę w kalendarzu zaznaczył każdy producent gier karcianych i wymyślił jakiś ciekawy sposób na celebrowanie tej daty. To samo dotyczy wszystkich pasjonatów karcianek, bo to przecież ich święto!

2. Jedna z najpopularniejszych gier w karty – poker. Warto wiedzieć, że pierwszy raz został opisany w roku 1834 przez Jonathana H. Greena. Jednak ta gra oparta na prostych regułach dostarczająca moc adrenaliny znana była prawdopodobnie znacznie wcześniej.

3. Karty do gry opierają się na symbolach i kolorach, które znane wszystkim (kiery, karo, trefl i pik). Zaczerpnięte zostały one z kart niemieckich używanych pod koniec lat 70. XIII wieku. W XIV wieku symbolami były kielichy, miecze, monety i pałki. Dopiero w latach 70. XVIII wieku Francuzi spopularyzowali aktualne symbole, których używa każdy producent gier karcianych.

4. Zostając w temacie symboli ciekawostką jest, że wzory na nowoczesnych kafelkach gry Mahjong prawdopodobnie wyewoluowały właśnie z pierwszych kart.

5. As, karta na którą czekają uczestnicy w wielu grach. Jedna z najważniejszych kart. Nie zskakuje to szczególnie, kiedy bliżej przyjrzycie się temu słowu. W wielu tłumaczeniach „as” jest wymieniony jako „zastępca szefa” lub „zastępca króla”. Z kolei „as” w tłumaczeniu z greckiego oznacza „siewca oszczerstw”, a z niemieckiego prawie diabła. Wszystkie tłumaczenia pokazują, że w tej karcie drzemie moc.

6. Każdy kto lubi gry w karty powinien wiedzieć, że najbardziej kultową talią kart znaną Amerykanom jest marka Bicycle. Od 1885 roku karty te używane są przez magików, hazardzistów i graczy na całym świecie. To pokazuje także, że produkcja gier karcianych to naprawdę szeroka dziedzina.

7. Jak jesteśmy przy magikach i hazardzistach, warto jest wspomnieć, że w kasynach najczęściej można spotkać plastikowe karty. Wynika to z tego, że są one trwalsze od tradycyjnych, a co ważniejsze trudniej jest nimi oszukiwać.

8. Karty do gry odegrały też ważną rolę w historii. Podczas II wojny światowej producent kart do gry United States Playing Card Company wspierał jeńców wojennych. Firma we współpracy z rządem USA produkowała tajne talie kart, które miały pomagać żołnierzom w ucieczce na wolność. Te specjalne karty trzeba było zwilżyć i oderwać powłokę, aby odsłonić mapy ucieczki.

9. Karty do gry pomogły nie tylko amerykańskim żołnierzom podczas II wojny światowej, ale też podczas wojny w Wietnamie w 1966 roku. Amerykańscy porucznicy wpadli na pomysł, jak psychologicznie podejść wroga. Wsparł ich w tym producent kart do gry. Wiedząc, że członkowie Vietkongu byli wyjątkowo przesądni wysyłano tysiące skrzynek z kartami, a dokładnie z samymi asami pik, które symbolizowały ostrzeżenie przed śmiercią.

10. Z asem pik wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Jest to karta, którą wyjątkowo ozdobnie dekorowano za czasów panowania króla Anglii Jakuba I (lata 1566-1625). Wydano wówczas dekret nakazujący konieczność drukowania informacji o producencie i jego logo właśnie na asie pik, gdyż to pierwsza karta w talii. Na tym samym asie umieszczano też pieczęć potwierdzającą zapłatę specjalnego podatku od kart. I choć nadal as pik rozpoczyna talię, to współcześni producenci kart do gry przeważnie na początku umieszczają osobną kartę reklamową.

11. Z kolei mówiąc o wojnie trzeba powiedzieć koniecznie, o tym, że ta gra dla dwóch lub większej liczby graczy rozgrywana talią o dowolnej liczbie kart to jedna z najstarszych znanych gier karcianych. Jej początki sięgają XIV wieku.

Stwórz własne wyjątkowe gry karciane - producent gier karcianych pomoże

producent gier karcianych

Gry karciane potrafią zmienić najbardziej ponury dzień czy nudny wieczór w czas pełen ekscytujących emocji i zabawy. Nie tylko dostarczają rozrywkę, ale też edukują, rozwijają, a nawet integrują. Stąd pojawia się potrzeba indywidualnych rozwiązań, które można dostosować do konkretnych potrzeb. Jako producent gier karcianych z wieloletnim doświadczeniem, doskonale wiemy, że często najlepsze są własne pomysły. Dlatego u nas każdy może zamówić grę karcianą „szytą na miarę”. Tworzenie gier karcianych jest nie tylko naszą pracą, ale też pasją, co pozwala nam angażować się z przyjemnością w każdy projekt. Produkcja pojedynczych gier karcianych oraz produkcja zestawów gier karcianych została opracowana przez nas krok po kroku tak, aby Klientów również cieszyło to doświadczenie i finalny produkt.

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)