OPAKOWANIA Z TEKTURY LITEJ I FALISTEJ

Opakowania z tektury litej czy falistej? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Odbiór oraz ostateczny sukces Twoich puzzli, planszówek lub innych gier oraz zabaw zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich design, zasady rozgrywki, a nawet wygląd oraz użyteczność pudełek, w których zostały zapakowane.

tektura falista opakowania na gry planszowe

Tektura falista dwuwarstwowa bielona jednostronnie

Poznaj podstawowe typy tektur wykorzystywanych podczas produkcji opakowań i przekonaj się, który surowiec będzie lepszy w Twoim przypadku. Zapraszamy!

Opakowania wykonane z litej tektury. Co warto o nich wiedzieć? 

Opakowania z tektury introligatorskiej są najczęściej spotykane w postaci dwuczęściowej. Są to produkty szeroko wykorzystywane zwłaszcza w przypadku gier planszowych. Czy ta miłość ma sens? To się okaże w dalszej części artykułu.

Ich bazę stanowi tektura lita, która jest materiałem o podwyższonej sztywności, a zarazem gładkiej powierzchni. Przy wykonywaniu nadruku bezpośrednio na tekturze - możliwości są dość ograniczone (właśnie przez wspomnianą już sztywność). Jednak ich gładka powierzchnia doskonale nadaje się do kaszerowania. Na kaszerowanym awersie możemy wydrukować dowolny projekt graficzny - jednocześnie nie tracąc nic na parametrach użytkowych.

tektura introligatorska

Szerokie zastosowanie tektury introligatorskiej.

Jak wybrać i zaplanować proces produkcji opakowań z tektury litej?

Przy rozpoczęciu projektu opakowania musimy wiedzieć, jaki kształt chcemy uzyskać. Dodatkowo należy określić, co będzie znajdowało się bezpośrednio w jego wnętrzu. Mianowicie, czy chcemy wewnątrz opakowania (rewers) zadrukowaną powierzchnię? Czy może nasz produkt ma zostać usytuowany w opakowaniu albo poszczególne elementy powinny być rozmieszczone względem siebie?

W celu rozmieszczenia produktów wewnątrz opakowania stosuje się wkładki. Choć kiedyś dominowały rozwiązania z tworzyw sztucznych, obecnie najczęściej wykonuje się je z kartonu. Przy zastosowaniu wkładek, kaszerowanie wnętrza pudełka wydaje się bezcelowe. Wszystko przez fakt, że wkładki dobrze wypełniają dno opakowania, a jednocześnie zasłaniają jego bazę. 

opakowania z tektury litej

Opakowanie z tektury introligatorskiej dodatkową wkładką.

Jak powstaje opakowanie z tektury litej?

Wszystko zaczyna się od stworzenia szkieletu pudełka. Tego typu elementy wcześniej muszą zostać wysztancowane z tektury. Jeśli chcemy, aby wnętrze było zadrukowane - tektura musi zostać połączona z zadrukowanym papierem. Zadruk wnętrza opakowania nie lubi uszlachetniania wydruku. Zastosowanie lakieru lub foliowania może powodować późniejsze problemy podczas przyklejania okleiny zewnętrznej do środka.

Następnie szkielety opakowań są łączone przy użyciu wcześniej przygotowanej okleiny zewnętrznej. Okleina z projektem graficznym jest oczywiście wysztancowana do szablonu pudełka. Awers opakowania posiada nadlewki dla narożników, jaki i w celu zawijania do środka.

Tak samo przebiega proces w odniesieniu zarówno do wieczka, jak i denka pudełka. Oba elementy muszą idealnie pasować, aby umożliwić bezproblemowe otwieranie oraz zamykanie opakowania. W celu dodatkowego ułatwienia otwierania - wysokość boku wieczka jest nieco mniejsza od samego denka.

tektura introligatorska opakowania

Szkielet opakowania z tektury litej.

Tektura lita do opakowań - czy warto?

Opakowania z tektury litej są prawdopodobnie najdroższym rozwiązaniem - m.in. ze względu na rozbudowany proces tworzenia opakowania, jak i ilości wykorzystywanego surowca. Tańszą alternatywą są opakowania z tektury falistej, o której opowiemy sobie za chwilę.

Warto przy tym pamiętać, że opakowania z tektury introligatorskiej nie są zalecane dla klientów końcowych, jeśli są nimi małe dzieci. Taki typ opakowań sprawia najmłodszym problem przy otwieraniu.

opakowania z tektury introligatorskiej

Jednoczęściowe opakowanie z tektury litej.

Opakowania z tektury falistej. Najważniejsze informacje na jej temat.

Tektura falista ma bardzo szerokie zastosowanie jako surowiec na opakowania. Same pudełka wykonane z tego rodzaju surowca nie są szczególnie estetyczne. Właśnie dlatego znajdują zastosowanie głównie jako forma zabezpieczenia produktów podczas ich transportu. Tektura posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne, dzięki czemu wykonane z niej opakowania charakteryzują się wysoką sztywnością.

W rozwiązaniu problemu estetyki takich opakowań przychodzi nam z pomocą kaszerowanie. Zastosowanie papieru lub kartonu zadrukowanego jako awersu, łączy cechy opakowań kartonowych, a jednocześnie zachowuje tak pożądaną - wysoką wytrzymałość. Takie opakowanie może być kaszerowane od strony wewnętrznej (coraz częściej wewnętrzna strona jest jednak bielona). W ten sposób charakterystyczna struktura fali i przebijających się prożków zostaje “zakamuflowana”. Natomiast sam produkt cieszy atrakcyjnym projektem graficznym.

kaszerowanie opakowań

Tektura falista trzywarstwowa kaszerowana zadrukowanym awersem.

Jakie możliwości oferują pudełka z falistej tektury?  

Opakowania kaszerowane z tektury falistej dają dużą swobodę w dostosowywaniu kształtu pudełka, a co za tym idzie - pozwalają na stworzenie bardzo unikalnego produktu.

tektura falista opakowania

Opakowania z tektury falistej - struktura fali od strony zewnętrznej.

Można z nich wykonać, chociażby opakowania jednoczęściowe bez klejenia, z elementami wsuwanymi, jak i zatrzaskami. Rozwiązania z tego surowca nie będą do uzyskania w przypadku opakowań z tektury litej czy też samego kartonu. Tektura falista daje także możliwość zastosowania uchwytów dla dziecka (z tworzyw sztucznych), a nawet coraz bardziej modnych uchwytów wykonanych ze sznureczków tekturowych czy z lnu.

Najczęściej pod opakowania produktów, jakim są puzzle bądź gry planszowe, stosujemy tekturę falistą trójwarstwową typu B lub E – zwaną mikrofalą. Uzyskane w tej technologii rozwiązania oferują doskonałą jakość, a dodatkowo atrakcyjną cenę, która jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zastosowania tektury litej.

opakowania kaszerowanie

Opakowania z tektury falistej są dobrym połączeniem ceny do jakości.

Lita czy falista? Potrzebujesz wsparcia w wyborze właściwej tektury do opakowań?

konfekcja puzzli

W Fabryce Puzzli znajdziesz wszechstronne usługi produkcyjne, w ramach których zapewnimy Ci zarówno profesjonalne doradztwo, jak i fachowe wykonanie opakowania z tektury falistej, litej, a nawet kartonu. Przejdź do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej, uzyskać wycenę, a także zapytać, o co tylko zechcesz.

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)