Zalety gier memory

Zalety gier memory. Co możesz dzięki nim zyskać?

Gra memory to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Nie tylko zapewnia niesamowitą frajdę, ale i pomaga poprawiać pamięć. A to dopiero początek korzyści, które nam ona zapewnia! Na jakie obszary mogą wpłynąć gry memory? Dlaczego ważne jest, aby grały w nie również dorośli? Komu jeszcze i w jaki sposób może pomóc ta forma rozrywki? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Zalety gier memory. Co możesz dzięki nim zyskać?

Gra memory – na czym polega?

Gra memory nie jest zbyt skomplikowana, dlatego stanowi jedną z pierwszych gier, jakie można zaproponować dziecku. Polega ona na znajdowaniu pasujących do siebie par kart. Jeśli to się uda, należy odłożyć je na specjalną, przeznaczoną do tego kupkę. Jeśli jednak nie uda Ci się to w danej kolejce, należy odwrócić karty i ułożyć na poprzednie miejsce, a następnie dać możliwość dopasowania ich do siebie swojemu przeciwnikowi. Wygrywa gracz, któremu uda się dopasować większą liczbę par.

Ważne jest to, że w grę memory można grać również samodzielnie – wówczas robi się do momentu, aż wszystkie pary zostaną ze sobą dobrane. Istotne jest to, aby liczba odsłon była jak najmniejsza. W podobny sposób można grać również z innymi osobami. Wówczas wygrywa ten gracz, u którego wystąpiła najmniejsza liczba odsłon. Niektórzy grają też w grę memory na czas. W takiej sytuacji każda osoba ma np. 5 minut na dopasowywanie do siebie kart. Wygrywa ta osoba, która dopasuje ich więcej.

Gra memory – na czym polega?

Gra memory – na czym polega?

Jakie korzyści zapewnia gra memory?


Zastanawiasz się, jakie korzyści daje regularne korzystanie z gier memory? Poniżej opisujemy tylko te najistotniejsze. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto to robić!

Gra memory – idealne ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości

Oczywiście najważniejszą korzyścią, jaką zyskujemy dzięki grze memory, jest ćwiczenie pamięci oraz spostrzegawczości. Dotyczy to przede wszystkim pamięci krótkotrwałej, którą – jak pokazują badania – można rozwinąć właśnie poprzez przypominanie sobie położenia kart. Co więcej, ten rodzaj pamięci może poprawić pamięć długotrwałą, są one bowiem w dużym stopniu ze sobą powiązane.

Mówi się, że aż 8% dzieci posiada pamięć fotograficzną. U większości z nich zanika ona jednak wraz z wiekiem. Aby tak się nie stało, zdecydowanie warto grać w gry typu memo – zwłaszcza jeśli dziecko, nie chodzi jeszcze do szkoły. To wszystko wiąże się również z pamięcią wzrokową, którą posiada każdy z nas. Mówiąc o niej, mamy na myśli zapamiętywanie całych obrazków, które utrwalają się w głowie i które jesteśmy sobie w stanie przypomnieć na zawołanie. Dzięki temu można np. łatwiej zapamiętywać pisownię różnych wyrazów. Pamięć footgraficzna pozwala zapamiętywać również m.in. wygląd flag czy znaków drogowych. Później przekłada to się na łatwiejsze zapamiętywanie szkolnego materiału.

Gry typu memo niewątpliwie angażują więc obszary w mózgu związane z analizą oraz syntezą wzrokową. O co tutaj chodzi? Głównie o to, że pozwalają one wyróżniać np. elementy tworzące większą całość. Pomagają także graficznie organizować tekst w obrębie akapitu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzieci z obniżonymi funkcjami wzrokowymi mogą m.in. pomijać niektóre elementy liter (np. ogonki), znaki interpunkcyjne oraz nieodpowiednio zapisywać znaki w działaniach matematycznych.

Gra memory – idealne ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości

Gra memory – idealne ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości

Korzyści z gier memory - nauka rozpoznawania wizualnego i nowych słów

Jeśli chodzi o najmłodszych graczy, gra memory uczy znajdowania różnic i podobieństw między różnymi elementami. Dzięki niej maluchy mogą dokształcić się w zakresie identyfikowania kształtów, kolorów, liczb. Aby dzieci nabyły takie umiejętności, warto im pozwolić na początku grać kartami odkrytymi, a dopiero później je zakrywać. Co więcej, gra memory to świetna okazja do uczenia maluszków nowych słów. Warto więc pytać ich np. o to, jakie kolory czy przedmioty znajdują się na kartach.

Korzyści z gier memory - nauka rozpoznawania wizualnego i nowych słów

Korzyści z gier memory - nauka rozpoznawania wizualnego i nowych słów

Zalety gry memory – poprawia koncentracji

Gra memory wymaga wysokiego poziomu koncentracji – skupienie jest kluczem do jej wygrania. To właśnie ono pozwala przypomnieć sobie, gdzie leżą poszukiwane karty. Podczas rozgrywek mali gracze zapominają o otaczającej rzeczywistości i koncentrują się jedynie na wykonywanych czynnościach. Jeśli wykształcą w sobie tę umiejętność podczas zabawy, łatwiej będzie im już na późniejszych etapach życia skupiać na określonych zadaniach.

Zalety gry memory – poprawia koncentracji

Zalety gry memory – poprawia koncentracji

Zalety gier memory – nauka koncentracji

Tobie lub Twojemu dziecku brakuje cierpliwości? Jeśli tak, nic straconego! Gra memory również i na tej płaszczyźnie sprawdza się znakomicie, wyraźnie rozwijając tę umiejętność. Chodzi tu przede wszystkim o cierpliwie oczekiwanie na swoją kolej, zwłaszcza jeśli udało się już zlokalizować kolejną parę – jest to jedna z najważniejszych zasad w tej grze, o ile gra się oczywiście w nią z innymi (można to robić również samodzielnie). Możesz mieć pewność, że nabyte w tym zakresie umiejętności zaowocują w przyszłości

Zalety gier memory – nauka koncentracji

Zalety gier memory – nauka koncentracji

Gra memory a rozwój orientacji przestrzennej

Podczas gry memory niejednokrotnie zastanawiamy się, w którym miejscu znajdowała się określona karta. Druga kolumna, czwarty rząd, a może odwrotnie? Chcąc ją znaleźć, musimy nauczyć się funkcjonować w pewnej przestrzeni (nawet jeśli jest ona tylko wyimaginowana) – tworzy ją zorganizowany układ kart. To właśnie w niej odbywa się rozgrywka i to właśnie w jej obrębie musimy sobie odpowiednio poradzić. Gra wymaga więc zapamiętywania położenia różnych kart – w tym celu dziecko musi mimowolnie liczyć poszczególne elementy danego układu i ustalać subiektywne wyznaczniki ich pozycji (np. karta trzecia od lewej, karta druga od góry). Dobre umiejętności rozumowania przestrzennego związane są z reguły ze zdolnościami matematycznymi – osoby, które je posiadają, częściej decydują się na karierę architekta lub inżyniera.

Gra memory a rozwój orientacji przestrzennej

Gra memory a rozwój orientacji przestrzennej

Korzyści z gry memory – łatwiejsze radzenie sobie z emocjami

Tak jak i wszystkie gry, w które gramy z innymi osobami, memory pomaga nam odpowiednio sobie radzić – zarówno w przypadku zwycięstwa, jak i porażki. Wygrywać trzeba z klasą, natomiast gorycz porażki bywa niełatwa do przełknięcia, zwłaszcza dla tych dzieci, które grają stosunkowo rzadko. To bardzo ważne, nawet wtedy, gdy dzieci nie chodzą jeszcze do szkoły – wówczas mogą się przygotować na różne, nierzadko trudne sytuacje. Można powiedzieć, że porażki zapewniają maluchom cenną lekcję pokory.

Korzyści z gry memory – łatwiejsze radzenie sobie z emocjami

Korzyści z gry memory – łatwiejsze radzenie sobie z emocjami

Zalety gier pamięciowych – nauka nowych rzeczy

Można wyróżnić wiele rodzajów gry memory, która posiada różne warianty tematyczne. Przykładowo, w niektórych z nich uwzględnione są nazwy różnych państw, w innych natomiast – gatunki afrykańskich zwierząt. Co więcej, karty mogą być udekorowane np. motywami kwiatów czy wizerunkami ulubionych postaci z bajek. Dzieci nierzadko poznają różnego rodzaju zabytki, zawody, flagi różnych krajów, znaki drogowe itd. To z kolei wzbudza zainteresowanie najmłodszych i sprawia, że niejako przy okazji mogą one dowiedzieć się czegoś nowego oraz poszerzyć wiedzę na określony temat.

Gry memory często są również wykorzystywane w nauce języków obcych. W tym przypadku samo słowo „memory” nabiera podwójnego znaczenia: wskazuje nie tylko na konieczność zapamiętywania położenia kart, ale również konieczność zapamiętywania słówek. Na rynku można znaleźć tego typu gry m.in. w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim oraz francuskim.

Zależy Ci, aby dziecko rozwinęło zdolności matematyczne? W takiej sytuacji wystarczy wybrać grę memory z układami cyfr. Dzięki temu maluch może się oswoić np. z liczbami dwu- i trzycyfrowymi oraz przekonać się, jak ważne jest położenie cyfry w liczbie – zrozumie to niemal natychmiast, gdy nie otrzyma punktu za połączenie np. kart z liczbami 43 oraz 34. Jeśli dziecko ma ochotę na większe wyzwania, możesz mu podarować grę memory z numerami telefonicznymi.

Zalety gier pamięciowych – nauka nowych rzeczy

Zalety gier pamięciowych – nauka nowych rzeczy

Korzyści z gry memory – nauka krytycznego myślenia i podejmowania decyzji

Gra memory uczy krytycznego myślenia, przetwarzania informacji oraz podejmowania decyzji. Co więcej, dzięki niej maluchy lepiej sobie radzą z tworzeniem nowych pomysłów. Gra wzbudza ich zainteresowanie, dzięki czemu zadają one pytania (związane np. z tym, co przedstawione jest na konkretnych kartach) i próbują zrozumieć różne przedmioty lub zjawiska. Taka forma rozrywki pomaga im również uporządkowywać pewne informacje.

Gra memory uczy konstruktywnego rozwiązywania problemów. Rozwija również umiejętność strategicznego oraz analitycznego myślenia. Regularne korzystanie z gier pamięciowych zwiększa też zdolności w zakresie planowania. Na późniejszych etapach życia pozwala kształtować umiejętność przechowywania ora odzyskiwania wspomnień, kiedy bodźce, które je wywołują, nie istnieją.

Gra domino i poprawa zręczności

Korzyści z gry memory – nauka krytycznego myślenia i podejmowania decyzji

Zalety gier memory – rozrywka dla całej rodziny

Gra memory zapewnia tysiące okazji do spędzenia wspaniałego czasu ze swoją rodziną. Dzięki temu można nie tylko pobyć z najbliższymi, ale i lepiej ich poznać. To ważne w czasach, w których żyjemy w nieustannym biegu – pewnie sam wiesz, że trudno jest znaleźć chwilę na zwykłą rozmowę. Gra pozwala przy okazji odpowiednio kształtować zachowania oraz relacje społeczne. Dzięki niej można razem pośmiać się i skupić w pełni na czasie spędzanym z rodziną. Wspólna zabawa przekłada się z kolei na lepsze samopoczucie.

Co więcej, zasady klasycznej gry memory są bardzo proste, łatwe do przyswojenia i tłumaczenia. To z kolei sprawia, że mogą w nią grać nawet najmłodsi członkowie rodziny. Gra rekomendowana jest jednak nie tylko maluszkom i dzieciom w wieku szkolnym, ale także i seniorom - zwłaszcza tym, którzy zmagają się z obniżeniem koncentracji oraz osłabieniem pamięci krótkotrwałej. Ta forma rozrywki, jak się okazuje, wspaniale stymuluje mózg u osób starszych oraz zapobiega chorobom związanym z pamięcią, a jednocześnie spowalnia ich rozwój.

Zalety gier memory – rozrywka dla całej rodziny

Zalety gier memory – rozrywka dla całej rodziny

Gry pamięciowe a rozwój motoryki małej

Gra memory wiąże się ze stosunkowo częstym odwracaniem kartoników, które stanowią podstawowy i tak naprawdę jedyny jej element. Czynność ta z kolei rozwija małą motorykę oraz koordynację na linii ręka-oko – dotyczy to oczywiście najmłodszych. Dzięki temu maluchy mogą lepiej kontrolować swoje ruchy. Te dwa aspekty wpływają później na rozwój innych umiejętności, a co za tym idzie – sukces edukacyjny. W ten sposób uczą się bowiem nie tylko przydatnych, ale też nowych i ekscytujących dla nich umiejętności.

Gry pamięciowe a rozwój motoryki małej

Gry pamięciowe a rozwój motoryki małej

Zalety gier pamięciowych a rozwój zmysłów

Gra memory daje tysiące możliwości. Możesz grać w nią w sposób klasyczny lub wzbogacać zabawę o dodatkowe elementy. Przykład? Jeśli posiadasz kartoniki, na których przedstawione są różne gatunki ptaków, możesz przy okazji zaprezentować dziecku, jakie odgłosy one wydają. Co więcej, niektóre plansze i karty przeznaczone do tych gier same wydają różne sygnały dźwiękowe, jak również zapachy. To wszystko wpływa na rozwój zmysłów – słuchu, węchu, dotyku.

Zalety gier pamięciowych a rozwój zmysłów

Zalety gier pamięciowych a rozwój zmysłów

Podobne gry o walorach sensorycznych

Jeśli nie interesuje Cię klasyczna gra memory, być może do gustu przypadną Ci inne, które ćwiczą bardzo podobne umiejętności. Przykładowo, na rynku można znaleźć gry, w których znajdują się kostki – po ich potrząśnięciu, wydają one określone dźwięki. W tym przypadku również trzeba dobrać do nich parę, jednak jest para dźwiękowa. Co więcej, w sklepach można znaleźć także mnóstwo gier stricte pamięciowych.

Podobne gry o walorach sensorycznych

Podobne gry o walorach sensorycznych

Stwórz własną grę memory

domino gry produkcja na zamówienie

Chciałbyś stworzyć własną grę memory? Zależy Ci na urozmaiconej rozgrywce oraz pięknej oprawie? Jeśli tak, nie mogłeś trafić lepiej! Specjalizujemy się w tworzeniu gier i z przyjemnością wdrożymy Twój pomysł w życie. Gry pamięciowe idealnie sprawdzą się jako prezent dla dzieci, rodziców i dziadków, a także dla samych klientów – można je potraktować jako gadżet firmowy. Jeśli chcesz, możemy dla Ciebie stworzyć mniej lub bardziej skomplikowany jej wariant, z rozmaitymi dodatkami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas już dziś!

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)