Pierwszy producent gier domino

Kto wynalazł domino? Skąd wzięła się jego nazwa? Gdzie znaleziono pierwszą grę? Przeczytaj historię domina w pigułce.

Jedna z najpopularniejszych gier? Ponadczasowa? Odpowiednia dla dzieci i dorosłych? To gra domino! Klasyk wśród gier. Lubiana i ceniona na całym świecie od wieków. Choć prostokątne kostki z kropkami nie wydają się skomplikowane gra wymaga skupienia i logicznego myślenia, dlatego jest tak chętnie polecana od najmłodszych lat. Zachęcenie dzieci do tej zabawy nie jest trudne, ponieważ producenci gry domino tworzą różne jej warianty, także dla maluchów. Nie ma jednej zasady gry i nie ma też jednej wersji jej powstania. Oto kilka historycznych ciekawostek o początkach gry domino.

gry domino producent

Domino, dominó, indomino... skąd wzięła się nazwa popularnej gry?

Każdy producent gier domino jej nazwę zawsze umieszcza na opakowaniu. Wszyscy znają ją doskonale i kojarzą. W języku angielskim, francuskim, czeskim, a nawet suahili domino to po prostu... domino. A jeśli nazwa nie jest identyczna to i tak najczęściej łatwo ją skojarzyć – w języku zulu to idomino, po węgiersku i hiszpańsku dominó, a po indonezyjsku kartu domino.

Skąd zatem wzięła się nazwa jednaj z najstarszych gier świata? Podobnie jak historia tej gry, tak i jej nazwa, nie mają jednego wytłumaczenia. Wiele źródeł podaje, że domino pochodzi od łacińskiego słowa „dominus” co znaczy „pan”. Inna wersja mówi, że wiąże się ono z płaszczem z kapturem, który noszony jest jako strój maskaradowy. Z kolei kiedyś taki ubiór charakterystyczny był dla bractw religijnych - czarna peleryna z kapturem i białą podszewką. I tu niektórzy szukają też początków gry w domino. Oficjalnie słowo domino jako nazwa gry i kości zostało przyjęte w 1798 roku przez arbitra języka francuskiego.

gry domino produkcja

Domino, dominó, indomino... skąd wzięła się nazwa popularnej gry?

Efekt domina w benedyktyńskim klasztorze

W zamierzchłych czasach gry w karty i kości nie były postrzegane pozytywnie. Dlatego też nie we wszystkich środowiskach jawnie można było w nie grać.

Jedna z legend początki domina lokuje we Włoszech w XVIII wieku w klasztorze na wzgórzu Monte Cassino, gdzie dwóch mnichów lubiło grywać w kości. Była to zakazana rozrywka, dlatego złapani na gorącym uczynku zostali ukarani. W ramach pokuty musieli modlić się w zamkniętej celi. Choć z pewnością modlili się żarliwie, potrzebowali też chwili wytchnienia. Szybko znaleźli sposób, który przyjemnie wypełniał im czas. Nie mieli kości, więc... narysowali je na ścianie. A dokładniej wydrapywali kropki i otaczali je liniami tworząc coraz to nowsze reguły i zasady gry. Podobno, kiedy słyszeli, że zbliża się przeor głośno modlili się słowami „Dixit Dominus Domino meo”. Po odbyciu kary bracia pokazali zwierzchnikowi grę, a że jej nazwa była wyjątkowo religijna, uzyskali pozwolenie na grę w domino.

Jest też inna wersja tej historii mówiąca o klasztorze włoskim lub francuskim, gdzie dwóch duchownych zajmowało układanie płaskich kamieni. Nie było to zwykłe porządkowanie, a dobieranie ich w ściśle określony sposób. Gra miała zasady, a zwycięzca po wygranej mówił „Benedicamus Domino”.

Choć to legendy wielu entuzjastów gry uważa, że jest w nich ziarno prawdy. Pewne jest jednak, że domino było wyjątkowo popularne wśród kleru.

gry domino produkcja

Efekt domina w benedyktyńskim klasztorze

Domino w skarbach Tutanchamona

Producenci gry domino pewnie sporo by dali, aby móc przenieść się w czasie i zobaczyć pierwsze domino. Musieliby zatem cofnąć się do 1333–1323 roku p.n.e., nad Nil do egipskich Teb. To właśnie w ruinach starożytnego miasta zostało znalezione najstarsze domino. Znajdowało się ono w grobowcu Tutanchamona, w którym było ponad 5 tysięcy rozmaitych przedmiotów. Znalezisko odkryte w 1922 roku było bezcenne, ponieważ nie zostało splądrowane. Zarówno mumia egipskiego faraona jak i wszystkie rzeczy zachowały się w doskonałym stanie. Choć przyjmuje się, że jest to pierwsze domino, niektórzy badacze uważają, że gra jest jedynie podobna do tej dobrze nam znanej. Niezależnie od teorii skarby, z którymi pochowano mumię faraona musiały być ważne i wyjątkowe. Producenci domina szukając inspiracji mogą domino Tutanchamona obejrzeć w muzeum w Kairze.

gry domino na zamówienie

Domino w skarbach Tutanchamona

Chińskie domino na miarę wojennych strategów

Z kolei inne podania mówią, że domino wynaleziono w Chinach, jednak i tu nie ma jednej wiążącej opowieści, choć te wersje uznaje się za najbardziej prawdopodobne. Kluczową postacią był tu doradca chińskiego władcy. Hung Ming (Kongming), znany również jako Zhuge Liang (Chu-ko Liang) był wybitnym chińskim strategiem. A każdy producent gry domino i każdy jej pasjonat, wiedzą doskonale, że to bardzo logiczna zabawa, która wymaga strategicznego myślenia.

Hung Ming doradzał władcy państwa Shu Han w Epoce Trzech Królestw (początek III w.n.e). Był to czas pełen wewnętrznych konfliktów i walk o przejęcie władzy. Podobno właśnie wtedy kanclerz wpadł na pomysł gry w domino. Wymyślił ją szukając sposobu na wypełnienie czasu żołnierzom podczas nocnych wart.

Niektórzy historycy nie zgadzają się z powyższym i za twórcę domina uważają Kiang Tse-ya, doradcę Si Peha, a inni wskazują Fan Laia, ministra księcia Yüeh, Kow Tsiena.

Niezależnie od tego, którą legendę uznamy za najbliższą faktem jest, że chińskie domino znacznie różni się od tego, które znamy. Producenci gry domino w wielu krajach musieliby trochę pokombinować, żeby wypuścić grę na tamtejszy rynek. Różnica jest nie tylko w wyglądzie kostek, ale też w ich ilości. Zestawy chińskie zawierają 11 duplikatów płytek, tworząc w sumie 32 elementy domino. Z kolei standardowy znany nam zestaw ma 28 kostek i nie zawiera duplikatów.

gry domino na zamówienie

Chińskie domino na miarę wojennych strategów

Jedwabnym szlakiem do Europy z Marco Polo

Która wersja powstania gry domino jest Wam najbliższa? Niezależnie od tego, którą wybierzecie możecie być pewni, że popularnością zaczęła cieszyć się w XVIII i XIX wieku. Wówczas chętnie grywano w domino na spotkaniach towarzyskich w kawiarniach. A jak trafiło do Europy? Uważa się, że gra przypłynęła wraz ze sławnym podróżnikiem, który w XIII wieku odbył wyprawę do Chin. Być może właśnie tam Marco Polo natknął się na domino i zabrał grę ze sobą, a być może powstała na podstawie jego opowieści z podróży.

gry domino na zamówienie

Jedwabnym szlakiem do Europy z Marco Polo

Domino na zamówienie, czyli domino według własnego pomysłu

gry domino producent

Jak jest dziś? Śmiało można powiedzieć, że co producent gier domino, to inne warianty. Wiele z nich ma wizualnie mało wspólnego z klasycznym dominem. Producenci domina dbają, aby gra trafiała do graczy o różnych gustach i w różnym wieku. Dla najmłodszych tworzone są zestawy z kolorowymi obrazkami, sylabami, cyframi, dzięki czemu dzieci uczą się przez zabawę. Znając upodobania najmłodszych zarówno przedszkola, szkoły jak i inne placówki mogą stworzyć swoje własne domino. Wystarczy kilka kroków, aby zrobić domino na zamówienie zgodne z oczekiwaniami. Ta gra sprawdzi się również świetnie jako gadżet reklamowy, a także upominek dla klientów i pracowników.

Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na tworzenie indywidualnych gier zgodnych z oczekiwaniami Klientów. Niezależnie czy jest to produkcja gry domino dla dzieci czy reklamowy wariant tej gry zawsze przygotowujemy autorskie projekty, a finalny produkt jest dopracowany w najdrobniejszym detalu. Nasuwa się pytanie, jaka może być gra domino na zamówienie? Taka, jaką sobie Klient wymarzy. Taka, jaka powstanie w wyobraźni. Grafika, kolory, a nawet kształt elementów domino mogą być rozmaite, ponieważ zarówno nasz park maszynowy jak i zespół wyspecjalizowanych pracowników sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)