PUZZLE I WYKROJNIKI

Wykrojniki do puzzli – w jaki sposób puzzle nabierają kształtu?

Aby puzzle uzyskały swój finalny kształt oraz pozwalały cieszyć się zabawą płynącą z ich układania - należy zadbać o wiele elementów. Podczas ich produkcji liczy się między innymi projekt graficzny, dobór odpowiednich materiałów, przygotowanie opakowania, a także - zaplanowanie oraz przeprowadzenie procesu wykrajania.

puzzle wykrojniki niestandardowe

Puzzle o niestandardowym kształcie.

To właśnie temu ostatniemu obszarowi poświęcimy dalszą część tego wpisu. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, czym są oraz jak działają wykrojniki do puzzli. Zapraszamy!

Co warto wiedzieć na temat wykrojników do puzzli?

Przy projektowaniu wykrojników należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na pierwszym miejscu znajduje się podjęcie decyzji na temat kształtu, który chcemy uzyskać. Wykrojnik może być dopasowany zarówno do już istniejącego projektu graficznego, jak i może zostać stworzony zupełnie na nowo.

W obu przypadkach liczy się również jakość oraz wytrzymałość tego elementu. Przez źle zaprojektowany wykrojnik bardzo spada jego żywotność (czyli liczba uderzeń, które można na nim wykonać). W ten sposób może ograniczać wydajność produkcji, a w skrajnych przypadkach - doprowadzać do uszkadzania samych puzzli (w tym powodować rozwarstwianie tektury czy wyrywanie elementów przy łączeniach noży).

wykrojniki puzzle

Przykład wykrojników do puzzli.

Jak zaplanować pracę wykrojników puzzli?

W trakcie procesu sztancowania mogą występować minimalne odchylenia ustawienia arkusza względem wykrojnika. To sprawia, że przygotowany projekt oraz grafika muszą posiadać pewną tolerancję. W poligrafii taki delikatny zapas nazywany jest spadami.

Przeważnie przyjmuje się jego wartość na poziomie minimum 1 mm – liczonego od linii zewnętrznej wykrojnika. Poza spadami, podczas projektowania warto zaznaczyć linie bezpieczeństwa. Linia bezpieczeństwa, podobnie jak spady, jest to odsunięcie od krawędzi linii cięcia noża strategicznych elementów. Pozwala na przykład uniknąć zbliżenia się tekstów do krawędzi puzzla czy uchronić je przed ucięciem.

puzzle usuwanie spadów

Usuwanie spadów po procesie sztancowania.

Podczas projektowania ważna jest również optymalizacja wymiarów zewnętrznych wykrojnika względem surowca. Zamawiane surowce mają znormalizowane wymiary (np. B1=1000x700mm), zatem najlepiej dążyć do takich, gdzie surowiec jest maksymalnie wykorzystany, a co za tym idzie - generuje jak najmniejszy poziom odpadów produkcyjnych.  

Przy wycenie kosztów, oblicza się m.in. to, ile użytków można uzyskać z danego surowca. Jednym z najbardziej popularnych formatów poligraficznych jest zatem wymiar standardu B1, a także pochodne tego wymiaru, czyli B2, B3 i nie tylko.

wykrojniki puzzle rozmieszczenie

Przykład rozmieszczenia wykrojników na formacie 330x480mm

Praktyczne wykorzystanie optymalizacji wymiaru zewnętrznego w przypadku puzzli standardowych.

Ze względu na technologię druku oraz spady niezbędne do sztancowania - wymiar danego formatu muszą zostać odpowiednio odsunięte. Dla przykładu możemy przyjąć odsunięcie od krawędzi surowca na poziomie 10 mm, które da następujące rezultaty:

  • Format B1 ok. 1000x700mm -- > wymiar zewnętrzny puzzli 980x680mm,

  • Format B2 ok 500x700mm -- > wymiar zewnętrzny puzzli 480x680mm

  • Format B3 ok 500x350mm -- > wymiar zewnętrzny puzzli 480x330mm

  • Format B4 ok 250x350mm -- > wymiar zewnętrzny puzzli 230x330mm

optymalizacja wykrojników do puzzli

Przykład optymalizacji rozmiarów puzzli.

Zamawiając wymiar zewnętrzny puzzli (np. 750x600mm), cena będzie taka sama, jak dla puzzli znacząco większych (np. 980x680mm). Właśnie dlatego warto dążyć do maksymalnego wykorzystania materiału - jednocześnie mając na uwadze także inne wymagania dotyczące produktu.

Ilość elementów puzzli przy wykrojnikach standardowych.

Przy standardowych puzzlach kształt prostokąta wcale nie jest pożądany. Chcąc zachować kształt kwadratu, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich przedziałów ilości elementów - dla danego wymiaru zewnętrznego.

Zmiany proporcji boków pojedynczego puzzla w zależności od ilości elementów naszej układanki. Przy zachowaniu wymiarów zewnętrznych puzzli 400x300mm.

budowa wykrojników do puzzli

Dla wymiaru zewnętrznego puzzli 480x320mm, ilości możliwości elementów dla zachowania idealnego kształtu to: 6, 24, 54, 96, 150, 216 itd.

Tabela z przykładowymi obliczeniami ilości możliwych elementów dla zachowania idealnego kształtu puzzla.
Obliczenia dla wymiar złożonych puzzli 480x320mm.

optymalizacja puzzli

Główka puzzli, czyli gwarancja unikalności układanki.

Podczas układania puzzli chcemy uzyskać cechę unikalności każdego elementu. Unikalność rozumianą nie przez pryzmat samej grafiki, ale również kształt układanki - taki, który się nie powtórzy względem innych elementów. Tego rodzaju podejście do tworzenia puzzli jest wręcz konieczne przy produkcji dużej ilości elementów, wśród których pojedynczy element jest niewielkiego rozmiaru.

Przy niewielkich wymiarach powierzchni grafiki, rozróżnienie puzzli nie jest już takie łatwe - w szczególności przy zastosowaniu podobnych tonów kolorystycznych. Różnorodność kształtu w dużej mierze uzyskujemy przez modyfikacje główek puzzli: rozmiaru, kierunku połączenia, odchylenia, a nawet przesunięcia względem osi symetrii.

Podstawowe parametry wykrojnika główki puzzla: 1 - Promienie zaokrąglenia, 2 - Kąt względem osi symetrii, 3 - Rozmiar główki puzzla, 4 - Prostopadłe przesunięcie względem osi symetrii, 5 - Wzdłużne przesunięcie względem osi symetrii, 6 - Kierunek główki.

puzzle wykrojnik

Puzzle niestandardowe według własnego pomysłu? Czemu nie!

Przy tworzeniu wykrojników do puzzli ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia. Kształt puzzli może być wykonany w 100 procentach według autorskiego projektu.

Warto powiedzieć, że możliwość pełnego dopasowania kształtu dotyczy nie tylko puzzli, ale również innych produktów (w tym domino, memory, żetonów z tektury itp.). Różni je tylko kształt wykrojnika, natomiast materiały, jak i etapy procesu pozostają takie same.  

Przy każdym niestandardowym projekcie należy przeanalizować potencjalne problemy, jakie mogą wystąpić podczas produkcji. Następnie warto dobrać odpowiednie maszyny i technologię, które pozwolą uzyskać najlepszą możliwą jakość produktu - przy zachowaniu żywotności wykrojnika. Ze względu na obszar tematów i zagadnień, jakie pojawiają się przy kształtach wykrojników dedykowanych, poszczególne rozwiązania są omawiane indywidualnie – w odniesieniu do konkretnego projektu.

puzzle niestandardowe produkcja

Figurki z tektury introligatorskiej kaszerowane obustronnie, sztancowane wraz z puzzlami.

Zależy Ci na produkcji puzzli, które będą jedyne w swoim rodzaju?

puzzle opakowania

Skontaktuj się z nami, a chętnie zajmiemy się procesem produkcji Twoich puzzli. Zadzwoń lub napisz, aby dowiedzieć się więcej oraz uzyskać bezpłatną wycenę Twojego zlecenia. Zapraszamy!

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)