TEKTURA A KARTON

Tektura czy karton - różnice. Sprawdź, czym się różnią te surowce.

Tektura oraz karton to zdecydowanie jedne z niezbędnych surowców, które wykorzystuje się w większości zakładów poligraficznych. Każdy z nas codziennie spotyka się z tymi materiałami - w wielu przypadkach nawet kompletnie nieświadomie. Każde opakowanie z papieru posiada karton lub tekturę - nie mówiąc już o innych zastosowaniach, jak puzzle 😊. W celu minimalizacji nieporozumień warto wiedzieć, że tektura oraz karton to dwie zupełnie różne rzeczy. A używanie tych terminów zamiennie jest po prostu błędem.

karton tektura roznice

Tektura introligatorska, karton i tektura falista.

Chcesz wiedzieć, dlaczego ich rozróżnianie jest tak istotne i jakie praktyczne różnice możemy wyróżnić? Zapraszamy do lektury tego wpisu.

Czym różni się karton od tektury?

Do kluczowych różnic możemy zaliczyć przede wszystkim grubość oraz strukturę tych dwóch materiałów. Karton charakteryzuje się elastycznością oraz jednolitością. Bez większego problemu możemy na nim coś nadrukować. Właśnie dlatego bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia materiałów reklamowych, teczek, niedużych pudełek, a także gier karcianych. Karton karciany jest materiałem wyjątkowym, ponieważ posiada wewnątrz czarną wkładkę. Taka wkładka nie jest światłoprzepuszczalna, co sprawia, że nie dzięki niej nie da się zobaczyć drugiej strony karty.

tektura karton różnice

Tektura lita i zadrukowany karton.

Z kolei tektura składa się z aż kilku warstw masy papierowej. Taka struktura ma oczywiście wpływ na grubość, jak i sztywność tego rodzaju materiału. Surowiec jest znacznie mniej elastyczny, co sprawia, że wykonanie na nim nadruku jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Właśnie z tego powodu jest często stosowany jako baza do kaszerowania. Ponadto tekturę można podzielić na 2 podstawowe rodzaje: introligatorska i falistą.

tektura falista

Tektura falista trójwarstwowa typu B i E bielona jednostronnie.

Czym jest tektura introligatorska (lita)?

Tektura introligatorska nazywana jest też twardą lub litą. To materiał ekologiczny produkowany w procesie recyklingu makulatury. Dobra sztywność tektury introligatorskiej oraz gładka powierzchnia sprawiają, że ma ona wiele zastosowań. Sprawdza się doskonale jako rdzeń puzzli i gier planszowych.

tektura introligatorska gry planszowe

Tektura introligatorska przycięta na odpowiednie formaty pod żetony.

Na rynku tektura lita dostępna jest w różnych kolorach. Przyjęło się, że tektura puzzlowa ma odcień niebieskiego, jednak przy dwustronnie kaszerowanych elementach - nie ma to już znaczenia. Kolor tektury jest sprawą indywidualną stosowaną przez producentów w celu zróżnicowania gamy jakościowej. Wyłączenie stanowią jedynie tektury barwione na konkretny kolor - pod dedykowane rozwiązania.

Czym jest tektura falista?

To właśnie ona jest wykorzystywana do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań. Najbardziej powszechna tektura falista trójwarstwowa składa się dwóch warstw płaskich, które wiąże się z warstwą pofalowaną. Ze względu na rodzaj fali i ilość warstw - zakres zastosowania tego materiału jest naprawdę imponujący. Do produkcji opakowań najczęściej wykorzystuje się falę typu E lub B.

Schemat budowy tektury falistej: 1 - dwuwarstwowa, 2 - trójwarstwowa, 3 - czterowarstwowa, 4 - pięciowarstwowa np. fala E+B

opakowania tektura falista producent

Najważniejsze parametry fali w tekturze falistej: X - podziałka fali [mm], H - wysokość fali [mm].

opakowania tektura falista

Tabela podziału fali w tekturach falistych.

Symbol fali

Rodzaj fali

Wysokość fali
[mm]

Podziałka fali
[mm]

A

Wysoka

3,6 – 4,8

8,3 – 8,9

B

Niska

2,3 – 3,2

5,8 – 6,4

C

Średnia

3,0 – 3,7

7,0 – 7,6

D

Bardzo wysoka

6,6

10 –12

E

Mikrofala

1,2 – 2,0

3,3 – 4,2

F

Minifala

0,6 – 1,1

2,2 – 3

G

Minifala

0,55

1,8

Czy to jedyne różnice między tekturą a kartonem?

Nie do końca! Albowiem istotnym czynnikiem jest również gramatura obu tych materiałów. Mianowicie, w przypadku kartonu waha się ona pomiędzy wartością wynoszącą 160 g/m² a 315 g/m². Jeśli mowa o tekturze – jej gramatura wynosi zazwyczaj znacznie powyżej 315 g/m².

karton żetony do gier planszowych

Zadrukowany karton i złączony ze sobą (kaszerowany) stronami niezadrukowanymi.

Więcej ciekawostek na temat produkcji puzzli i innych gier?

puzzle kraków

Znajdziesz je bezpośrednio na blogu Fabryki Puzzli, do którego odwiedzenia serdecznie Cię zapraszamy. A jeśli chcesz zamówić układanki dla swojej firmy – nie czekaj i już teraz przejdź do kontaktu. Zapytamy Cię o Twoje potrzeby, a następnie chętnie zajmiemy się wykonaniem spersonalizowanych puzzli.

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)