JAK POWSTAJĄ PUZZLE?

Jak powstają puzzle? Poznaj tajniki produkcji i zobacz, jak się robi puzzle.

Puzzle to połączenie zadrukowanego papieru z tekturą introligatorską, które następnie poddaje się procesom pozwalającym na uzyskanie ich określonego kształtu. Wszystko jednak zaczyna się od druku, a przede wszystkim - naszego pomysłu, czyli tego, co chcemy mieć na puzzlach lub układance edukacyjnej.

Chcesz wiedzieć, jak przebiega produkcja tego typu materiałów? Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, jakie etapy musi przejść surowiec, aby powstały z niego puzzle.

puzzle produkcja

Przykład puzzla standardowego i układanki dwuelementowej.

Jak się robi puzzle? Poznaj etapy ich produkcji krok po kroku.

Aby mogła trafić w ręce dziecka lub dorosłego fana puzzli, każda układanka musi zostać poddana szeregowi procesów produkcyjnych. Oto kroki, które pokonują nasze puzzle, zanim uzyskają swoją finalną formę.

Krok 1: Wykonanie druków puzzli (awersu i ewentualnie rewersu).

Od kilku dobrych lat zdecydowaną większość układanek stanowią tzw. puzzle kaszerowane dwustronnie. Jak sama nazwa wskazuje - są to elementy zadrukowane z dwóch stron. Taki zabieg znacząco podnosi jakość produktu, a także ma duży wpływ na jego estetykę.

W naszej firmie uznajemy to za jeden z najprzyjemniejszych etapów produkcji. To właśnie podczas jego trwania projekt wychodzi ze świata wirtualnego i możemy zobaczyć, jak się prezentuje. Przy większych ilościach najczęściej wykorzystuje się technologię tzw. druku offsetowego. Takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w odniesieniu do zamówień przekraczających 500 arkuszy. Wszystko przez fakt, iż uruchomienie maszyny do danego druku generuje koszty początkowe (np. świecenie płyt czy kalibracja maszyny) oraz koszty materiałów na ustawienie druku, które są zasadne dopiero przy odpowiednich wolumenach.

Krok 2: Uszlachetnianie wydruków puzzli.

Ten etap znacząco podnosi walory estetyczne, jak i właściwości mechaniczne. Przez uszlachetnianie naszego wyrobu rozumie się bowiem nałożenie dodatkowej warstwy lakieru, folii lub termodruków. Z uwagi na wzrost świadomości ekologicznej - zauważalna jest tendencja stopniowego pomijania właśnie tego etapu.

W odniesieniu do puzzli najczęściej stosuję się lakier dyspersyjny - matowy lub błysk. W przypadku lakieru dyspersyjnego ten etap można zaliczyć częściowo do druku, ponieważ nakłada się go podczas drukowania jako tzw. „piąty kolor”. Drugą metodą stosowaną wobec puzzli jest lakier UV, czyli lakier nakładany “na zimno” i utwardzany poprzez światło UV. Efekt matu lub połysku jest znacznie mocniejszy od lakieru dyspersyjnego.  

Foliowanie puzzli należy do zdecydowanie najmniej popularnej metody ich uszlachetniania. W większości produkty przeznaczone są dla dzieci i w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa - w tym przypadku unika się tego właśnie procesu.  

foliowanie opakowań

Proces foliowania na gorąco folią typu matowego.

Krok 3: Kaszerowanie puzzli (łączenie wydruków z tekturą).

Gdy nasz awers i rewers puzzli są gotowe - pora uzyskać pożądaną grubość produktu. W tym celu musimy skaszerować, czyli skleić dwie lub trzy warstwy - rewers z tekturą, a następnie całość z awersem. Ten etap wymaga dużego doświadczenia. Wszystko przez fakt, że bardzo często awers z rewersem musi być idealnie spasowany. Przez termin “spasowany” należy rozumieć to, że obrazy po obu stronach produktu współpracują i muszą mieć względem siebie określone pozycje.

Z doświadczenia wiemy, że osoby niemające styczności z bezpośrednią produkcją puzzli – bardzo często uważają, że wyznacznikiem jakości puzzli jest właśnie ich grubość. Właśnie dlatego standardowo przyjęło się zatem, że grubość pojedynczego elementu nie powinna być mniejsza niż 1,5 mm. W naszej firmie oferujemy możliwość wykonania produktów o grubości nawet do 2,5 mm.

kaszerowanie puzzli

Kaszerowanie rewersów puzzli z tekturą litą.

Krok 4: Leżakowanie puzzli – nie wino, lecz puzzle.

Tutaj ten etap bywa często zaskoczeniem. Otóż po połączeniu naszych druków z tekturą introligatorską, musimy pozwolić na “ucieczkę” wilgoci, a co za tym idzie - dać czas klejonemu połączeniu na “związanie”. Zabezpieczone przed swobodnym wiązaniem puzzle trafiają na leżakowanie. Średni czas takiego oczekiwania to około 2 tygodnie.

leżakowanie puzzli

Suszenie wykaszerowanych puzzli i przerwa technologiczna przed następnym etapem.

Po co to wszystko? Musisz wiedzieć, że kleje przeznaczone do produktów dla dzieci posiadają w swojej bazie znaczące ilości wody, przez co po kaszerowaniu produkt jest po prostu miękki. Pominięcie tego etapu może skutkować w późniejszym czasie „łódkowaniem”, czyli zniekształceniem się puzzla i wykrzywieniem jego powierzchni.

Ten niepożądany efekt w głównej mierze jest rezultatem struktury papieru i drzewa. Tektura nie ma jednolitej formy, przez co podczas nałożenia idealnej grubości kleju i zostawienia do swobodnego wiązania - siły będą rozchodzić się względem struktury materiału (tektury). Taki efekt nie jest dla nas mile widziany.

Krok 5: Sztancowanie puzzli – wycinanie elementów według przygotowanego wzoru.

W tym etapie do pracy wchodzą najcięższe maszyny - z naciskami do kilkuset ton. Maszyny do puzzli nie są skomplikowane. Główny cel to stworzenie odpowiedniej siły w celu idealnego wycięcia każdego elementu. Proces ten odbywa się poprzez nacisk noża do powierzchni płaskiej (pomiędzy powierzchnią a nożem znajdują się przyszłe puzzle). W przypadku tradycyjnych maszyn, noże do wycinania są zamontowane bezpośrednio w desce (nazywamy je wówczas wykrojnikami).

Dobór rodzaju maszyny i siły ustawionej podczas produkcji puzzli determinują 2 rzeczy: grubość puzzli i wykrojnik puzzli. Pod pojęciem wykrojnika puzzli kryje się wiele zagadnień – tworzony jest on na podstawie tego, jaki chcemy uzyskać rozmiar poszczególnych elementów, jaki ma być kształt całości, a także jak ma wygląda pojedynczy puzzel.  

puzzle sztancowanie

Usuwanie spadów po procesie sztancowania.

Krok 6: Kruszenie i pakowanie puzzli.

Wysztancowane puzzle należy skruszyć i zapakować do odpowiedniego pudełka. Elementy, które wychodzą po sztancowaniu, posiadają tzw. spady, czyli nadlewki w postaci ramek. Usuwamy je podczas sztancowania (w maszynie z sekcjami czyszczącymi) lub bezpośrednio podczas kruszenia. W zależności od geometrii i rozmiarów puzzli - kruszenie odbywa się na maszynach lub jest wykonywane w 100 procentach ręcznie. Jest ono konieczne, ponieważ finalny produkt w postaci złożonej nie zmieściłby się do opakowania.

Tak przygotowane puzzle trafiają bezpośrednio do opakowania produktu lub do opakowania pośredniczącego. Najczęściej jest to woreczek zgrzewany o grubości około 40 μm, woreczek strunowy lub też woreczek z tworzyw ekologicznych.

puzzle pakowanie

Puzzle zabezpieczone w woreczku zgrzewanym.

Krok 7: Dodatki i formy zabezpieczenia przed otwarciem puzzli.

Pora na ostatni etap produkcji puzzli. Jeszcze przed zamknięciem opakowania z puzzlami często występują elementy „dodatkowe” do produktu, takie jak: plakaty, książeczki, materiały reklamowe itp. Poza nimi w wielu przypadkach w pudełku muszą znaleźć się także dodatki. Mogą to być np. wkładki, które mają na celu usytuowanie finalnego produktu lub jego poszczególnych elementów. Mogą też służyć jako wypełnienie zawartości pudełka i zmniejszenie wolnej przestrzeni puzzli w opakowaniu.

Gdy produkt jest już gotowy - pozostało jego zabezpieczenie przed otwarciem. Przy sprzedaży internetowej czy bezpośredniej do klienta docelowego taki krok może być pominięty. Jednak przy dystrybucji do ponownej odsprzedaży - takie działanie jest już konieczne. Najczęściej spotyka się dwie metody zamknięcia opakowania: foliowanie w folię termokurczliwą lub zaklejanie punktów otwarcia naklejkami zwanymi stikerami.

Wspomniane stikery mają taką przewagę nad foliowaniem całego produktu w folię, że foliowanie zakrywa poniekąd walory estetyczne naszego opakowania. Naklejki są też “ukłonem” w kierunku ekologii, ponieważ minimalizują konieczność używania kolejnych tworzyw sztucznych. 

Chcesz wyprodukować swoje własne puzzle?

z czego robione są puzzle

Zapoznaj się z naszą ofertą produkcji puzzli, gier i innych elementów. Chętnie przygotujemy dla Ciebie unikalną układankę, którą przeznaczysz do sprzedaży lub promocji Twojej firmy. Zapraszamy!

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)