Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Dlaczego warto grać w gry planszowe? Zalety planszówek

Gry planszowe to doskonały trening dla wyobraźni. Dzięki nim z łatwością możemy przenieść się do innego, równoległego świata, a tam z kolei wcielać się w rozmaite postaci. Ważne jest to, że umożliwiają one grę w każdym wieku i zapewniają nam mnóstwo korzyści, niezależnie od tego, czy mamy pięć, czy też siedemdziesiąt pięć lat – przy jednej grze mogą spotykać się całe pokolenia. Dowiedz się więcej!

Dlaczego warto grać w gry planszowe -  Zalety planszówek

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Zastanawiasz się, dlaczego warto grać w gry planszowe? Cóż, powodów jest wiele. Poniżej pokrótce opisujemy tylko te najważniejsze, ponieważ trudno byłoby uwzględnić wszystkie w jednym artykule. Poznaj korzyści, jakie zapewniają planszówki dzieciom, osobom dorosłym, jak również i firmom.

Dlaczego warto grać w gry planszówki

Zalety gry w planszówki

Gry planszowe – idealne do świetnej zabawy i eliminowania stresu

Gry planszowe kojarzą się przede wszystkim ze świetną zabawą. I słusznie! Pozwalają nam odpocząć, zapewniają uczucie relaksu, a przy okazji często powodują śmiech. To z kolei przyczynia się do produkcji tak cennych endorfin! Ciekawostką jest to, że wywołują one nie tylko uczucie szczęścia, ale i obniżają ciśnienie krwi. Jeśli więc masz problemy z nadciśnieniem, to… nic, tylko grać!

Gry planszowe – idealne do świetnej zabawy i eliminowania stresu

Gry planszowe – idealne do świetnej zabawy i eliminowania stresu

Co więcej, badania dowodzą, że gry planszowe obniżają poziom odczuwanego stresu – z jednej strony, jak już wspomnieliśmy, pomagają się odprężyć i zapewniają chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków, z drugiej natomiast pozwalają zapomnieć troskach i przenosić się do innego, fantastycznego uniwersum. Kiedy z niego z kolei wracamy, często jesteśmy wypełnieni nową energią oraz świeżymi, genialnymi pomysłami. A to dopiero początek!

Gry planszowe – doskonałe do nauki logicznego myślenia

Gry planszowe uczą logicznego myślenia i poniekąd „zmuszają” nas do umysłowej gimnastyki. Dzieje się tak, ponieważ rozwijają umiejętność analizy oraz syntezy uzyskiwanych informacji. Dzięki temu możemy w grze osiągać założone cele. Taka forma rozrywki wiąże się często również z koniecznością poszukiwania najlepszego rozwiązania problemu. Możemy się w jej ramach uczyć łączenia faktów oraz wyciągania na ich podstawie konstruktywnych wniosków. Powiedzmy sobie wprost – podczas gry w planszówki umysł pracuje na najwyższych obrotach, co z kolei ma ogromny wpływ na rozwój inteligencji.

Ponadto, dzięki planszówkom rozwija się umiejętność postrzegania przyczynowo-skutkowego oraz rozumienia konsekwencji podejmowanych decyzji. Uczą one nas przewidywania zachowań innych graczy oraz myślenia o kilka kroków w przód. Rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, a często również zdolności werbalne i komunikacyjne. Istotne jest także to, że – grając w gry planszowe – lepiej poznajemy samych siebie. Widzimy, co idzie nam dobrze, a co nieco gorzej, dzięki czemu łatwiej jest nam pracować nad swoimi słabościami.

Wspólne granie w gry to również świetna okazja dla rodzica, który może wówczas poobserwować swoje dziecko – może on np. sprawdzić, czy jest ono spostrzegawcze, sprawne manualnie oraz czy wyciąga trafne wnioski. Pamiętaj, że nabyte w czasie gry umiejętności przenoszone są – w następnej kolejności – do realnego świata.

Gry planszowe – doskonałe do nauki logicznego myślenia

Gry planszowe – doskonałe do nauki logicznego myślenia

Planszówki – świetne do rozwoju pamięci, koncentracji i wyobraźni

Dzięki planszówkom dzieci potrafią lepiej się koncentrować. Co więcej, wiele tytułów pozwala ćwiczyć pamięć oraz rozwijać zdolność poznawcze. Związane jest to z tym, że budują one w naszych umysłach nowe schematy percepcyjne, które wykraczają poza dotychczas poznane ścieżki myślowe. Wiele gier planszowych umożliwia nawet rozwój inteligencji emocjonalnej – wynika to z tego, że niektóre z nich poświęcone są np. empatii.

Dzieci, które grają w planszówki, stają się także bardziej cierpliwe. Ponadto uczą się przestrzegania zasad oraz nabywają sporą wiedzę o świecie, np. na temat historii, geografii, chemii czy też biologii. Gry przeznaczone dla małych dzieci uczą ich liczenia czy ortografii, a tym samym rozwijają ich umiejętności numeryczne i językowe. Natomiast gry dla starszych ukazują np. podstawowe zasady działania ekonomii czy inżynierii. Jak więc widać, planszówki mają wyjątkowe walory edukacyjne – wystarczy je tylko dopasować do wieku (w niektóre tytuły mogą grać nawet dwulatki) oraz zainteresowań. Dzięki temu staną się doskonałym sposobem na wielopłaszczyznowe eksplorowanie świata! Warto dodać, że gry - przez to, że uczą kombinowania (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), - pozwalają rozwinąć inwencję oraz wyobraźnię.

Planszówki – świetne do rozwoju pamięci, koncentracji i wyobraźni

Planszówki – świetne do rozwoju pamięci, koncentracji i wyobraźni

Planszówki – znakomite do rozwoju zmysł strategicznego

Czy gry planszowe rozwijają zmysł strategiczny? Jak się okazuje, jak najbardziej! Jeśli chcemy pokonać przeciwnika, nierzadko w głowie musimy stworzyć odpowiedni plan działania, a następnie skrupulatnie go realizować. Ta umiejętność może nam się przydać z kolei w szkole czy na uczelni, kiedy to przygotowujemy się do matury, sesji czy innych egzaminów. Podobnie działa to w pracy, przy opracowywaniu złożonych projektów. W takich momentach przydaje się również silne dążenie do celu – umiejętność ta także wykształca się podczas grania w planszówki.

Planszówki – znakomite do rozwoju zmysł strategicznego

Planszówki – znakomite do rozwoju zmysł strategicznego

Gry planszowe jako sposób na poprawę sprawności

Wiele planszówek wymaga pewnych umiejętności motorycznych, związanych z podnoszeniem i przenoszeniem konkretnych elementów. To z kolei sprawia, że gry tego typu poprawiają zręczność oraz zdolności manualne – zarówno u dzieci i osób niepełnosprawnych (fizycznie lub umysłowo), a także u ludzi starszych oraz pacjentów powracających do zdrowia po wypadkach. Jeśli chodzi o starsze osoby, naukowcy dowiedli, że granie w gry planszowe zmniejsza ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych, a więc pojawienia się demencji oraz choroby Alzheimera.

Gry planszowe jako sposób na poprawę sprawności

Gry planszowe jako sposób na poprawę sprawności.

Wspólne gry, czyli rozrywka bez ekranów

W świecie, w którym otoczeni jesteśmy nadmiarem ekranów, rozrywka bez urządzeń elektronicznych wydaje się być na wagę złota. Jeśli więc chcesz swoje dziecko odciągnąć od telefonu, tableta, komputera czy też telewizora, gry planszowe będą strzałem w dziesiątkę! Jeśli dobierzesz dla swojego malucha odpowiednie tytuły, z pewnością będzie Ci trudno go od nich odciągnąć. :)

Wspólne gry, czyli rozrywka bez ekranów

Wspólne gry, czyli rozrywka bez ekranów

Planszówki – dobre do wzmacniania relacji

Gra w planszówki to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną, ponieważ znakomicie integrują ludzi. Z założenia wymagają one realnego towarzystwa i raczej trudno byłoby korzystać z nich samemu. Wiele zestawów doskonale sprawdza się w niemal każdej grupie wiekowej, dzięki czemu do stołu można usiąść nie tylko z kolegami z klasy, ale też z mamą, tatą, ciociami czy wujkami. Jeżeli nie masz więc pomysłu, co robić z rodziną w święta, wspólne spotkania przy planszy będą strzałem w dziesiątkę! Emocjonujące rozgrywki pozwalają wspaniale integrować… w przeciwieństwie do dyskusji na temat polityki. :)

Dlaczego jeszcze warto grać w planszówki z całą rodziną? Ponieważ dla dziecka jest to znakomita okazja do obserwowania postaw u osób dorosłych. Dzięki temu może ono nauczyć się, jak powinno zachowywać się zarówno w przypadku zwycięstwa, jak i porażki - radzić sobie z emocjami, które nam w takich sytuacjach towarzyszą. Jednocześnie częsta wygrana może przyczynić się podniesienia samooceny oraz zwiększenia wiary w swoje możliwości. W ten sposób u dziecka może wykształcić się również większa pewność w siebie.

Warto też zaznaczyć, że gry planszowe ułatwiają poznawanie nowych ludzi, np. na rozmaitych konwentach, targach, festiwalach czy turniejach. Co więcej osoby, które biorą udział w tego typu eventach, mają z reguły podobne pasje i zainteresowania. Nic więc dziwnego, że coraz częściej na taką formę spędzania czasu decydują się sami dorośli, którzy umawiają się ze znajomymi na „weekendową partyjkę”.

Planszówki – dobre do wzmacniania relacji

Planszówki – dobre do wzmacniania relacji

Gry planszowe a team buliding

Gry planszowe coraz częściej wykorzystywane są w przedsiębiorstwach jako forma integracji pracowników. Stworzenie zgranego zespołu, w którym panuje pozytywna atmosfera, przynosi wiele korzyści firmom – łatwiej jest spędzać czas w biurze wśród ludzi, którzy się lubią, a gdy pracownicy mniej się stresują, są bardziej produktywni. Oczywiście nie działa to tak, że jednorazowa gra w planszówki pozwoli stworzyć fantastyczny team – jest to proces długotrwały, jednak planszówki mogą w nim pomóc – uczą one m.in. umiejętności pracy w zespole. Co więcej, mówi się, że nic tak nie łączy, jak wspólne pragnienie pokonania przeciwnika.

Gry planszowe a team buliding

Gry planszowe a team buliding

Planszówki jako forma promocji

Coraz więcej firm wykorzystuje gry planszowe w roli gadżetów, które mają na celu promocję przedsiębiorstwa. Okazuje się, że klienci, którzy otrzymują takie prezenty, chętnie z nich korzystają, reklamując przy okazji daną markę wśród znajomych. Co więcej, robią to całkowicie za darmo! Ważne jest to, iż nie jest to reklama nachalna, nie wpływa zatem na negatywne skojarzenia związane z marką – wręcz przeciwnie, są one wówczas bardzo pozytywne.

Dzięki zwykłym planszówkom Twoja firma może dotrzeć do nowych grup docelowych. Możesz też mieć pewność, że gracze będą przypominali sobie o Twojej firmie przy każdej rozgrywce. Na jakie gry planszowe decydują się przedsiębiorstwa? Cóż, czasem opracowują one zupełnie nową grę, częściej jednak sygnują znaną formułę swoim firmowym logiem. I oba te rodzaje planszówek sprawdzają się znakomicie!

Planszówki jako forma promocji

Planszówki jako forma promocji

Stwórz własną grę planszową

Stwórz własną grę planszową

Marzy Ci się stworzenie własnej gry planszowej? Świetnie!
W Fabryce Puzzli chętnie Ci w tym pomożemy.
Wystarczy, że masz pomysł - my zajmiemy się jego realizacją. Niezależnie od tego, czy gra ma być przeznaczona do promocji firmy, czy też zaprojektowana jako prezent dla bliskiej Ci osoby, z przyjemnością podejmiemy się tego wyzwania. Przygotujemy dla Ciebie zarówno planszę do gry i jej pudełko, jak i wszelkiego rodzaju dodatki – kości, karty, pionki czy nawet żetony. Chcesz dowiedzieć się więcej? Produkcja gier planszowych na zamówienie? Skontaktuj się z nami!

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)