Zalety gier domino

Zalety gier domino. Jakie korzyści nam zapewniają?

Gra w domino potrafi być, wbrew pozorom, bardzo ekscytująca. I mimo że liczy sobie ponad 800 lat, wciąż stanowi świetną rozrywkę dla osób w każdym wieku. Doskonale rozwija pamięć, wyobraźnię oraz myślenie strategiczne, a do tego uczy umiejętności społecznych. Jeśli więc szukasz „analogowej” rozrywki dla siebie lub swojego dziecka, domino będzie strzałem w dziesiątkę! Dowiedz się więcej.

Zalety gier domino

Na czym polega gra w domino?

Na początku ustalmy, na czym polega gra w domino – mimo że chyba wszyscy o niej słyszeli, nie wszyscy znają jej zasady. Tymczasem są one bardzo proste: wystarczy dopasować do siebie dwa takie same motywy, korzystając z dwóch różnych elementów. Do dyspozycji gracze otrzymują kilka płytek – jeśli nie są w stanie ich połączyć z istniejącym schematem, muszą sięgnąć po kolejną, z ogólnej puli. Osoba, która szybciej pozbędzie się płytek, wygrywa. Warto jednak zaznaczyć, że to tylko jeden z wielu wariantów tej gry – istnieją również bardziej skomplikowane jej warianty.

Na czym polega gra w domino?

Na czym polega gra w domino?

Rodzaje gry domino


Istnieje wiele wariantów gry domino. Poniżej opisujemy jedynie kilka z nich.

Domino Muggins – płytki układa się tak jak w dominie tradycyjnym, gracze muszą zdobyć jak największą liczbę punktów oraz zakończyć grę; ważne jest to, aby tworzyć układy, przy których suma oczek na końcach łańcucha dzieliła się przez 5.

Domino Matador – w tym przypadku należy płytki układać tak, aby suma oczek na tych przystawionych do siebie wynosiła 7.

Domino Bergen – kostki trzeba tutaj układać tak jak w standardowym dominie, natomiast same punkty można zdobyć, tworząc układy, w których liczba oczek na końcach szeregu jest identyczna.

Domino francuskie – jest to rodzaj domina przeznaczony dla dwóch osób, w tym przypadku płytki nie stykają się ze sobą, nakłada się je z kolei na pola z identyczną liczbą oczek.

Rodzaje gry domino

Rodzaje gry domino

Dlaczego warto grać w domino? Korzyści

Gra w domino – świetne walory edukacyjne

Domino to jedna z tych gier, które – wbrew pozorom – mają duże walory edukacyjne. Dzięki temu, że jej zasady są bardzo proste, nadaje się ona nawet dla najmłodszych – przyswojenie reguł zajmie z pewnością jakieś 3 minuty. Można ją zatem potraktować jako wstęp do gier, które różnią się poziomem skomplikowania i są nieco bardziej wymagające. Z pewnością stanowi ona świetne wprowadzenie do świata logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów. Co więcej, gra ta dostępna jest w wersjach o różnym stopniu trudności i zaawansowania, dzięki czemu można idealnie dopasować ją do swoich potrzeb.

Gra w domino – świetne walory edukacyjne

Gra w domino – świetne walory edukacyjne

Gra w domino – nauka strategicznego i analitycznego myślenia

Domino niewątpliwie rozwija umiejętności strategiczno-taktycznego myślenia, zwłaszcza w tych trudniejszych wariantach. Wynika to z tego, że ilość ruchów jest tutaj mocno ograniczona.  Jeśli często będziesz w nie grać, przekonasz się, że istnieją pewne strategie, które zwiększają możliwość zwycięstwa. Mimo że jest to gra, która urzeka swoją prostotą, kryje w sobie wiele interesujących kombinacji oraz powiązań. Stanowi ona wprowadzenie do innych, bardziej złożonych gier strategicznych. Im dłużej się w nią gra, tym lepiej można planować swoje ruchy, a w konsekwencji – ogrywać przeciwników. A że myślenie strategiczne bardzo przydaje się zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu, wartę tę cechę rozwijać, zwłaszcza w ten – bądź co bądź – przyjemny sposób.

Jednocześnie jest to rozrywka, w której duże znaczenie ma łut szczęścia, dzięki czemu początkujący gracz ma szansę ograć tego zaawansowanego. O wygranej nie przesądza jednak tylko jedno rozdanie, dlatego jest to gra, w której myślenie jak najbardziej się przydaje.

Gra w domino – nauka strategicznego i analitycznego myślenia

Gra w domino – nauka strategicznego i analitycznego myślenia

Gry domino – genialne ćwiczenie koncentracji i pamięci

Oprócz wyżej wymienionych korzyści domino ćwiczy pamięć i uczy spostrzegawczości. Sprzyja też rozwojowi funkcji poznawczych – gra trenuje mózg, co w ogromnym stopniu wpływa na rozwój pamięci. To bardzo ważne nie tylko dla dzieci, ale również dla osób starszych, u których tego typu funkcje ulegają osłabieniu. Wymaga ono także skupienia się, planowania i rozwiązywania problemów – wszystkie te umiejętności są zatem wraz z grą rozwijane.

Gry domino – genialne ćwiczenie koncentracji i pamięci

Gry domino – genialne ćwiczenie koncentracji i pamięci

Domino – kompaktowość i wytrzymałość

Podstawowy komplet domina składa się z 28 kamieni (płytek, kafelków). To z kolei sprawia, że można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, w tym na wakacje czy urlop. Co więcej, poszczególne jego elementy są wykonane z tworzywa, które trudno jest zniszczyć. Jednocześnie są one na tyle wyraziste, że – w razie potrzeby – łatwo jest je znaleźć. Ponadto są one na tyle ciężkie, że z powodzeniem można grać nimi nawet na zewnątrz, niestraszne im bowiem podmuchy wiatru (chyba że mówimy o huraganie). Doskonale sprawdzą się również w pociągu, na koloniach czy wczasach nad morzem. Z łatwością zmieszczą się do plecaka każdego malucha, co z kolei sprawia, że może on grać, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota.

Domino – kompaktowość i wytrzymałość

Domino – kompaktowość i wytrzymałość

Domino – możliwość kontroli długości rozgrywki

Kojarzysz gry, w które gra się w nieskończoność? Niezależnie od tego, czy je lubisz, czy też nie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: długość tej gry można kontrolować. Jeżeli wolisz raczej szybkie rozgrywki, wystarczy ustalić odpowiedni limit punktów. Jeśli natomiast kochasz z przyjaciółmi lub rodziną grać całymi wieczorami, domino również się nada: wspomniany limit punktów może być wówczas o wiele wyższy.

Domino – możliwość kontroli długości rozgrywki

Domino – możliwość kontroli długości rozgrywki

Gra domino – popularność i łatwa dostępność

Domino to popularna gra, dlatego możesz ją znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. I mimo że jej rodowód wydaje się być bardzo długi, wciąż oczarowuje ona swoją wyrafinowaną prostotą kolejne pokolenia. Można wręcz powiedzieć, że jest ona nieśmiertelna – podróżując po całym świecie bez problemu zauważysz ludzi, którzy w nią grają, i to nawet na ulicy! Dlatego z łatwością zakupisz ją w wielu miejscach i bez problemu znajdziesz partnera do wspólnej rozgrywki!

Gra domino – popularność i łatwa dostępność

Gra domino – popularność i łatwa dostępność

Gry domino – nauka współzawodnictwa, przegrywania i wygrywania

Gra w domino, podobnie jak wiele innych, znakomicie uczy współzawodnictwa. Dziecko może dzięki niej nauczyć się przegrywać z godnością oraz wygrywać bez poczucia wyższości – tak jak powinni to robić dorośli. Przy okazji może nauczyć się rozpoznawania emocji, które towarzyszą mu w takich momentach, a co za tym idzie – mądrego panowania nad nimi. To pozwoli mu odnaleźć się w każdej sytuacji, a odczucia nie wezmą nad nim góry. A to podstawa, jeśli chodzi o umiejętności społeczne.

Dodajmy, że dzięki grze domino dziecko może nauczyć się również przestrzegania zasad fair play, które obowiązują podczas gry w grupie. Ważne jest tu również ćwiczenie wytrwałości i niepoddawania się. Dziecko rozwija wówczas także umiejętność podejmowania decyzji. A że musi cały czas rozmawiać z innymi uczestnikami, uczy się zasad współżycia z innym.. W domino można grać zarówno w parach, jak i w grupach, dzięki czemu można zrozumieć, na czym – tak naprawdę – polega współpraca.

Gry domino – nauka współzawodnictwa, przegrywania i wygrywania

Gry domino – nauka współzawodnictwa, przegrywania i wygrywania

Gra domino i poprawa zręczności

Domino to gra, którą można się bawić nie tylko poprzez dopasowywanie do siebie elementów. Z powodzeniem można z niej tworzyć piramidy oraz inne konstrukcje – wówczas okaże się ona nie tylko grą logiczną, ale też zręcznościową, doskonalącą zdolności motoryczne. Dziecko może w tym przypadku poczuć się jak budowniczy, a nawet artysta – kompozycje te mogą być płaskie, wielopoziomowe, dwuwymiarowe i trójwymiarowe. Ich tworzenie to dobry sposób na rozwinięcie wyobraźni. Co więcej, powstające budowle nie muszą być wcale kremowo-czarne – w zależności od wariantu płytki mogą zachwycać nas różnorodnymi kolorami i odcieniami.

Ważne jest to, że dzięki tworzonym kompozycjom dziecko zyskuje poczucie sprawstwa, a budowanie złożonych konstrukcji zapewnia mnóstwo satysfakcji. Jeśli chodzi o korzystanie z domina w najprostszy możliwy sposób, czyli poprzez klasyczną grę, tu także można tworzyć rozmaite konstrukcje – klocki nie muszą biec tylko w jednym kierunku, można je układać w różnych, wyjątkowych konfiguracjach, np. na wzór krętych ścieżek. To również rozwija wyobraźnię małych kreatorów!

Gra domino i poprawa zręczności

Gra domino i poprawa zręczności

Domino a integracja z rówieśnikami i rodziną

Domina to gra, do której potrzebna jest przynajmniej jedna dodatkowa osoba. Ważne jest również to, że jest ona przeznaczona dla osób w każdym wieku. Dzięki temu można w nią grać w bardzo zróżnicowanym gronie – zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Już maluchy w wieku 2-3 lat są w stanie zrozumieć zasady najprostszych jej wariantów. Ponadto z powodzeniem mogą w nią grać także seniorzy, dzięki czemu jest to idealna forma spędzania czasu dla całej rodziny. Dodajmy, że tego typu gry wspaniale zacieśniają więzi, a także rozwijają umiejętności myślenia, mówienia oraz słuchania.

Domino a integracja z rówieśnikami i rodziną

Domino a integracja z rówieśnikami i rodziną

Gra w domino a panowanie nad własnym ciałem

Trójwymiarowe oraz dwuwymiarowe konstrukcje stworzone z płytek domino potrafią zajmować sporą część pokoju – wówczas, aby ich nie zniszczyć, potrzebna jest odpowiednia koordynacja ruchowa. Zwłaszcza, jeśli takich konfiguracji znajduje się we wnętrzu bardzo wiele… Czasem wystarczy jeden ruch, aby całość zniszczyć. To z kolei sprawia, że omijanie tego typu elementów to świetne ćwiczenie dla dzieci roztargnionych, które non stop się o coś potykają i nie końca panują nad swoim rękami oraz nogami. Oczywiście, aby nie zniechęcać i nie stresować dziecka, nie trzeba go na ten temat uświadamiać – wystarczy, że potraktuje tego rodzaju ćwiczenie jako rodzaj zabawy. :)

Gra w domino a panowanie nad własnym ciałem

Gra w domino a panowanie nad własnym ciałem

Gry domino – duża różnorodność i cenne umiejętności

W zależności od rodzaju domina, może ono nauczyć graczy różnych umiejętności. Przykładowo, domino z kropkami przydaje się podczas nauki liczenia i rozwija zdolności arytmetyczne. Domino obrazkowe uczy z kolei rozpoznawania i nazywania elementów znajdujących się na obrazkach, a co za tym idzie – lepszego poznawania otaczającego nas świata. Ta wersja gry spodoba się w szczególności najmłodszym graczom. Co więcej, istnieje również domino z literkami, które świetnie nadaje się do nauki alfabetu.

Gry domino – duża różnorodność i cenne umiejętności

Gry domino – duża różnorodność i cenne umiejętności

Domino a korzyści zdrowotne

Gra w domino to jedna z tych form relaksu, które wspaniale odstresowują. Co więcej, zmusza ona do odejścia do ekranów i cieszenia się możliwościami świata offline, z dala od promieniowania. Często zwiększa ona również poziom endorfin, co z kolei doprowadza do obniżenia ciśnienia krwi. Jeżeli więc zmagasz się z nadciśnieniem, gra w domino może Ci w pewien sposób pomóc, dobrze wpływając na ogólny stan zdrowia. Gra w domino nierzadko przyczynia się również do wzmocnienia układu immunologicznego. Zapewnia ona pozytywne odczucia, które dobrze wpływają na odporność. Ćwiczy również funkcjonowanie naszego mózgu.

Domino a korzyści zdrowotne

Domino a korzyści zdrowotne

Gra domino – doskonała lekcja fizyki dla najmłodszych

Wykorzystanie domino do tworzenia złożonych konstrukcji wymaga sprawdzania odległości kafelków (od siebie), ich wielkości, kąta padania, ciężaru, siły. Bawiąc się tymi elementami, dziecko zyskuje zatem pewien rodzaj wyczucia i stara się zrozumieć poszczególne elementy całego mechanizmu. Co więcej, dziecko może z nimi eksperymentować, wykorzystując kolejne techniki i tym samym odkrywać zasady rządzące światem. Czasem maluch musi podjąć wiele prób, aby jego konstrukcja mogła powstać – w ten sposób zasady fizyki niejako same wchodzą mu do głowy.

Gra domino – doskonała lekcja fizyki dla najmłodszych

Gra domino – doskonała lekcja fizyki dla najmłodszych

Stwórz własne, wyjątkowe domino

domino gry produkcja na zamówienie

Jak widać na powyższych przykładach, domino ma ogromny potencjał i, jeśli tylko chcesz, możesz stworzyć nowy, własny wariant tej intrygującej gry. Jako Fabryka Puzzli chętnie Ci w tym pomożemy i wykonamy grę z Twoich marzeń. Przykładowo, zamiast oczek na płytkach możemy umieścić serduszka, chmurki, klocki oraz wiele innych elementów. Równie dobrze możemy uwzględnić na nich wybrane zdjęcia czy teksty, a nawet bohaterów Twojej ulubionej kreskówki.

Spersonalizowane domino doskonale sprawdzi się również na prezent – nie tylko dla rodziny, ale również dla klientów. Wówczas na poszczególnych elementach może znaleźć się np. logo Twojej firmy. Dodatkowo możesz zaprojektować własne wieczko od pudełka, dzięki czemu całość będzie estetyczna, a zarazem dopasowana do Twoich osobistych preferencji. Mogą się na nim znaleźć kolaże, ozdobne wzory i – tak naprawdę – wszystko, co sprawi, że Twoja gra będzie prezentowała się wspaniale! Chcesz dowiedzieć się więcej? Jeśli tak, zadzwoń na numer 667 873 384 i skontaktuj się z nami już dziś! :)

prawa autorskie ikona

Pamiętaj, materiały na stronie są własnością.
Zabrania się bez zgody autora kopiowania fragmentów czy całości zdjęć, tekstów itp.
Z góry dziękuję :)